I. gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK a UNB s Centrom reprodukčnej medicíny

O nás – textová časť
Klinika poskytuje komplexnú špecializovanú gynekologicko-pôrodnícku starostlivosť pacientkam z celého Slovenska.
V pôrodníckej oblasti sa zameriava najmä na starostlivosť o predčasné pôrody (klinika je súčasťou perinatologického centra spolu s Novorodeneckou klinikou M. Rusnáka SZU), ďalej na prenatálnu diagnostiku, starostlivosť o všetky tehotenské patológie, najmä o tehotné s diabetes mellitus, kardiopatiami. Pôrodnica I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB patrí k pôrodniciam s najvyšším počtom pôrodov v Slovenskej republike (priemerne 3 000 pôrodov/ročne), pričom cca 10 % sú predčasné pôrody.
V oblasti gynekológie sa špecializuje na reprodukčnú medicínu včítane asistovanej reprodukcie, nádorové ochorenia rodidiel a prsníka, klimaktérium a sénium, detskú gynekológiu, plánované rodičovstvo a urogynekológiu. V rámci kliniky pôsobí univerzitné centrum pre reprodukčnú medicínu a špecializované pracovisko pre zriedkavé ochorenia – centrum pre gestačnú trofoblastovú chorobu s celoslovenskou pôsobnosťou.
 
Štruktúra pracoviska

* Pôrodnícka časť zahŕňa pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia a oddelenie pre patologickú graviditu.
* Gynekologická časť zahŕňa gynekologickú operačnú sálu, malú operačnú sálu na zákroky, jednotku so zvýšeným zdravotným dohľadom po operáciách a gynekologické oddelenie pre pooperačné sledovanie ale aj pre diagnostiku a liečbu gynekologických ochorení. Gynekologická operatíva zahŕňa aj výkony v rámci jednodňovej chirurgie. 
* Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny poskytuje všetky metódy asistovanej reprodukcie a ďalšie druhy diagnostiky a liečby porúch plodnosti včítane humánnej embryológie, genetiky a imunológie
V pôrodníctve poskytujeme vysokošpecializovanú starostlivosť v týchto oblastiach:

* pôrodnícka časť spĺňa požiadavky perinatologického centra v tesnej spolupráci s Novorodeneckou klinikou M. Rusnáka SZU z celého spádového regiónu,
* centrum poskytuje komplexnú diagnostickú a liečebno-preventívnu starostlivosť so zameraním na všetky druhy patologickej a rizikovej tehotnosti – klinika centralizuje tehotenské komplikácie z iných spádových pracovísk v Bratislave i regionálnych pracovísk,
*vykonávame zákroky v rámci invazívnej prenatálnej diagnostiky: amniocentéza a odber choriových klkov
* poskytujeme kompletnú prenatálnu ultrazvukovú diagnostiku (morfologický ultrazvuk a certifikovaný I. trimestrový screening trizómií plodu)
* realizujeme konziliárne ultrazvukové vyšetrenia pri intrauterinnej rastovej reštrikcii plodu, vrodených vývojových chýb a patológii viacplodovej tehotnosti, vrátene dopller flowmetrie
* okrem vysokošpecializovanej perinatologickej činnosti je klinika štandardným pôrodníckym pracoviskom s najvyšším počtom pôrodov na Slovensku
* klinika vykonáva všetky druhy pôrodníckych operácií
* klinika úzko spolupracuje s ostatnými oddeleniami a klinikami v nemocnici, čím zabezpečuje multidisciplinárny prístup k starostlivosti o rodičky s rôznymi ochoreniami alebo pôrodníckym/nepôrodníckymi komplikáciami



V gynekológii poskytujeme vysokošpecializovanú starostlivosť v týchto oblastiach:

* starostlivosť o páry s poruchami plodnosti,
* gynekologická endokrinológia,
* poruchy klimaktéria a menopauzy,
* plánované rodičovstvo,
* detská gynekológia a poruchy vývoja pohlavných orgánov,
* konzervatívna a operačná liečbu močovej inkontinencie a poklesov rodidiel,
* komplexná diagnostika a liečba patológií krčku maternice,
* diagnostika a liečba onkologických ochorení v gynekológii včítane ochorení prsníka,
* špecializovanú starostlivosť o pacientky s gestačnou trofoblastou chorobou
* diagnostika a liečba gynekologických zápalov,
* diagnostika a liečba náhlych gynekologických príhod,
* v gynekologickej operatíve sa zameriava na moderné operačné výkony s dôrazom na endoskopiu (laparoskopické a hysteroskopické operácie), ale i všetky druhy klasických abdominálnych i vaginálnych operačných výkonov. Operácie v onkogynekológii sa rutinne vykonávajú i v spolupráci s chirurgickou klinikou a oddelením cievnej chirurgie

V reprodukčnej medicíne poskytujeme vysokošpecializovanú starostlivosť v týchto oblastiach:

* komplexná diagnostika a liečba porúch ženskej a mužskej plodnosti,
* endoskopická diagnostika a operačná liečba neplodnosti,
* všetky dostupné embryologické a genetické metódy zvyšujúce úspešnosť asistovanej reprodukcie (personál laboratória je na špičkovej európskej úrovni a Centrum je vybavené najmodernejšou laboratórnou technikou),
* prevencia a liečba komplikácií asistovanej reprodukcie - riešime i komplikácie u pacientok odoslaných z iných centier asistovanej reprodukcie,
* starostlivosť o včasnú graviditu po metódach asistovanej reprodukcie včítane prenatálnej i pôrodníckej starostlivosti.

Vo všetkých uvedených pododboroch poskytuje klinika aj špecializovanú ambulantnú starostlivosť erudovanými lekármi so špecializáciou v danej oblasti. Ultrazvuková ambulancia poskytuje všetky druhy vyšetrení (rutinné i špecializované včítane 4D ultrazvukových vyšetrení).

Ošetrovacie jednotky - oddelenia

Pôrodná sála
3.poschodie, blok A
Číslo telefónu: 02/68672676

Úseková pôrodná asistentka:
Mgr. Alena Nererová

Na pôrodnej sále sa poskytuje zdravotná starostlivosť tehotným ženám s fyziologickým, s rizikovým a patologickým priebehom pôrodu. Pôrody na našej klinike sú spontánne, indukované a operačné.
Pôrodná sála má 3 štandardné pôrodnícke boxy a 2 nadštandardné boxy (z ktorých jeden je tzv. alternatívny s prítomnosťou pôrodnej stoličky, závesného aparátu a zariadený v štýle domáceho prostredia). Rodiaca žena môže byť počas celej doby pôrodu so sprevádzajúcou osobou.
Na pôrodnej sále je rodička pravidelne sledovaná a vyšetrovaná pôrodnými asistentkami a/alebo lekármi, je monitorovaná kardiotokograficky - monitor snímajúci akciu srdca plodu a kontrakcie. Fyziologické pôrody sú vedené erudovanými pôrodnými asistentkami, pod dohľadom lekára.
Na tlmenie pôrodných bolestí je možné využiť epidurálnu analgéziu (bezplatná, dostupná 24/7), ale aj iné pôrodnícke metódy, uľahčujúce priebeh pôrodu:
-     nefarmakologické: fit lopty, malé lopty, fit lopty typu „arašíd“, žinienky, polohovanie rodičky, využitie teplej sprchy, masáže, možnosť muziko- alebo aromaterapie. 
-    farmakologické: analgézia počas pôrodu ( povolené analgetiká, inhalačná analgézia - Entonox)
Pri fyziologických pôrodoch poskytujeme včasný kontakt novorodenca s matkou – uloženie novorodenca na bruško/hrudník matky hneď po pôrode (tzv. bonding). Ihneď po prvom ošetrení novorodenca neonatológom, prikladáme dieťatko k prsníku a zostáva dve hodiny s matkou a jej sprievodom na pôrodnom boxe.
V prípade nutnosti cisárskeho rezu je možný bonding matky alebo otca, je však nutné personál informovať včas (pred prevozom na operačnú sálu).

Pôrodnica v Petržalke je perinatologickým centrom, kam sa odosielajú tehotné s hroziacim predčasným pôrodom v nízkom gestačnom týždni, aby bolo možné ihneď poskytnúť predčasne narodenému novorodencovi adekvátnu intenzívnu starostlivosť (tzv. transport plodu in utero). 

Pri pôrode umožňujeme odber pupočníkovej krvi do registra pupočníkovej krvi rodičkám, ktoré o to požiadajú. Prosím informujte a odbere pupočníkovej krvi pri príchode na pôrodnú sálu, aby si personál stihol pripraviť potrebný materiál.

V prípade záujmu dávame do pozornosti možnosť prehliadky pôrodnej sály, ktorá sa koná každú stredu o 13:00 hod. Objednávanie nie je potrebné, stačí prísť, ak chcete aj v sprievode partnera, na 3. poschodie pred pôrodnú sálu – pôrodná asistentka si pre Vás príde.
Rovnako dávame do pozornosti predpôrodné konzultácie s našimi gynekológmi-pôrodníkmi a neonatológom – bývajú raz mesačne – každý tretí pondelok v mesiaci, v zasadačke UNB na 3. poschodí nad bufetom. Následne každú tretiu stredu sa koná aj poučenie o starostlivosti a polohovaní novorodencov vedené našimi neonatológmi. Tieto konzultácie sú zadarmo a o presných termínoch Vás vždy informujeme prostredníctvom našeho instagramu gynpor_antolska. 
V nemocnici prebiehajú aj kurzy predpôrodnej prípravy pod vedením p.a. Ježíkovej, na ktoré sa viete objednať na tel. č. 02/68673403 každý deň v čase medzi 7:15 - 7:45. Tieto kurzy prebiehajú na Fyziatricko-rehabilitačnom oddelení (prízemie, č.dv. 18 – telocvičňa), kurzy sú spoplatnené sumou 7,50 €. Tehotné môžu využívať aj bazén Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia, o tejto možnosti sa informujte priamo na danom oddelení alebo u p.a. Ježíkovej.

Oddelenie šestonedelia
4.poschodie, blok A
Číslo telefónu: 02/68672696, -2697
Úseková pôrodná asistentka:
Dana Bortliková

Oddelenie šestonedelia disponuje 28 lôžkami. Rodičky po pôrode ležia na izbách s novorodencami – tzv. systém rooming in.
Oddelenie šestonedelia je rozdelené na dve časti – štandardné oddelenie (10 izieb, 14 lôžok) a nadštandardné (9 izieb, 14 lôžok).
Štandardné oddelenie šestonedelie: sociálne zariadenie je spoločné pre dve izby, ktoré sú dvoj- a troj- lôžkové, návštevy sú povolené na oddelení (jedáleň), priamo na izbe rodičky po splnení špecifických podmienok a podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v UNB.
Nadštandardné oddelenie: sociálne zariadenie je samostatné pre jednu izbu, izby sú dvojlôžkové, 4 izby sú vybavené klimatizáciou, v prípade kapacitných možností umožňujeme spoplatnené ubytovanie 1 rodinného príslušníka (za príplatok poskytujeme aj stravu), návštevy prebiehajú na izbách podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Oddelenie rizikového a patologického tehotenstva 
5,poschodie, blok A

Číslo telefónu: 02/68672709
Úseková pôrodná asistentka:
Mgr. Dáša Kurucová

Na oddelení rizikového a patologického tehotenstva je poskytovaná starostlivosť tehotným ženám s komplikáciami gravidity, ktoré vyžadujú špecializovanú starostlivosť. 
Na tomto oddelení máme k dispozícii štandardných 12 lôžok, nemáme k dispozícii nadštandardné izby/lôžka.

Oddelenie operačnej a konzervatívnej gynekológie 
5.poschodie, blok A
Číslo telefónu: 02/68672710

Úseková pôrodná asistentka/sestra:
Magda Obertová

Na tomto oddelení sú hospitalizované pacientky v súvislosti so všetkými druhmi gynekologických operácií. Operácie a zákroky sa vykonávajú buď počas štandardnej hospitalizácie alebo ako výkon tzv. jednodňovej chirurgie. Vykonáva sa tu predoperačná príprava a pooperačná starostlivosť. Oddelenie sa využíva i na hospitalizáciu pacientok, ktoré vyžadujú konzervatívnu gynekologickú liečbu včítane patologických gravidít v rannom tehotenstve. Na tomto oddelení sú hospitalizované aj pacientky podrobujúce sa prenatálnej diagnostike (odber plodovej vody alebo odber choriových klkov).
Oddelenie operačnej a konzervatívnej gynekológie má aktuálne k dispozícii 12 lôžok v rámci štandardnej izby, nadštandardné izby nemáme k dispozícii. 
Súčasťou gynekologickej časti je aj jednotka so zvýšeným zdravotným dohľadom 
5.poschodie, blok C
Číslo telefónu: 02/68673680

Úseková sestra:
Mgr. Valéria Medeková

Hospitalizácia pacientok tesne po operácii a pacientok, ktorých stav vyžaduje intenzívnu starostlivosť.
Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny
5.poschodie, blok A
Číslo telefónu: 02/68672701
Sestry: Jana Kolenová
Embryologičky: Bc. Martina Lovasová

Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny nadväzuje na dlhoročnú tradíciu liečby neplodnosti na 1. gynekologicko-pôrodníckej klinike LFUK na Zochovej ulici. Dlhé roky pred érou asistovanej reprodukcie bola táto klinika lídrom v liečbe neplodnosti na Slovensku. V roku 1992 sa práve tam počalo a narodilo prvé dieťa „zo skúmavky“ na Slovensku. Naše reprodukčné centrum ponúka metódy asistovanej reprodukcie prispôsobené každému páru individuálne a na mieru podľa zdravotného stavu a jeho požiadavkám. Ide o jediné univerzitné centrum na Slovensku a Českej republike, ktoré má akreditáciu na postgraduálne vzdelávanie ukončené nadstavbovou atestáciou z reprodukčnej medicíny. Klinika je školiacim pracoviskom a atestačná komisia v určených termínoch preveruje teoretické a praktické vedomosti uchádzačov o atestáciu z reprodukčnej medicíny.
Aký je liečebný postup v našej ambulancii? Objednáte sa na vstupnú prehliadku, pri ktorej sú odobraté podrobné anamnestické údaje oboch partnerov. Po absolvovaní konzultácie podstúpite potrebné vyšetrenia a následne s našimi odborníkmi sa stanoví liečebný plán. V našom reprodukčnom centre ponúkame citlivý a individuálny prístup.
Veda a výskum
Vo výskumnej oblasti sa klinika zameriava na riešenie prenatálnej diagnostiky, materskej morbidity a mortality, asistovanej reprodukcie, klimaktéria a sénia, ochorenia trofoblastu. Klinika spolupracuje s viacerými klinikami a teoretickými ústavmi Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Národného onkologického ústavu.
Klinika je zapojená do medzinárodných výskumných štúdií riešiacich materskú morbiditu, materskú mortalitu, humánnu reprodukciu a hormonálnu liečbu.

Klinika je výučbovou základňou pregraduálneho programu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v štúdiu poslucháčov všeobecného a zubného lekárstva. Je tiež bázou doktorandského štúdia v odbore gynekológia a pôrodníctvo a postgraduálneho štúdia v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo a subšpecializačných (nadstavbových) odboroch: materno-fetálna medicína, gynekologická onkológia a reprodukčná medicína. Od roku 1997 sa na klinike vyučujú aj zahraniční študenti v anglickom jazyku. Klinika k výučbe využíva aj možnosti Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Na klinike prebieha aj praktická výučba pôrodných asistentiek Slovenskej zdravotníckej Univerzity a poslucháčov všeobecného ošetrovateľstva Univerzity sv. Alžbety.

Klinika má úzke kontakty so špičkovým zahraničnými pracoviskami, čo má význam jednak pri konzultovaní komplikovaných alebo raritných prípadoch, v získavaní nových poznatkov a skúseností. Podieľa sa na organizácii celoštátnych a medzinárodných odborných podujatí a konferencií. Každoročne sa usporadúva Bárdošov memoriál (venovaný reprodukčnej medicíne), Štefánikov deň (venovaný perinatálnej medicíne), Ponťuchov večer (venovaný problematike gynekologickej onkológie) ako aj iné odborné podujatia zamerané na aktuálne problémy gynekológie a pôrodníctva.



Kontakt
Univerzitná nemocnica Bratislava
 Nemocnica sv. Cyrila a Metoda
 Antolská 11
 851 07 Bratislava, Petržalka 

prednosta: 
3.poschodie, blok A, č.dv.349
Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.
02/68672361, borovsky@pe.unb.sk
zástupca prednostu: 
5.poschodie, blok C, č.dv.587
MUDr. Jakub Daniš
02/6867 2700, jakub.danis@pe.unb.sk

vedúci pôrodný asistent: 
3.poschodie, blok A, č.dv. 348
Bc. Lukáš Činčurák
02/68672675, cincurak@pe.unb.sk

sekretariát: 
3.poschodie, blok A, č.dv. 352
Eva Kobelová
02/68673679, kobelova@pe.unb.sk

Referentky pre zdravotnú dokumentáciu: 
3.poschodie, blok A, č.dv. 348
Otília Slačková, Kristína Belicová, Katarína Križanovičová 
02/68672341, gpk@pe.unb.sk


Pôrodná sála, operačné sály
3. poschodie, blok A, tel.: 02/68672676

Oddelenie šestonedelia
4. poschodie, blok A,     tel.:     nadštandardná časť: 02/68672696
štandardná časť: 02/68682697

Oddelenie rizikovej a patologickej gravidity
5.poschodie, blok A, tel.: 02/68672709

Gynekologické oddelenie
5.poschodie, blok A, tel.: 02/68672710

Jednotka so zvýšeným zdravotníckym dohľadom
5.poschodie, blok C, tel.: 02/6867 3680

Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny
5.poschodie, blok A, tel.: 02/68672701


Izby lekárov:
3., 4., 5. poschodie, blok A a blok C 

Knižnica kliniky
3.poschodie, blok A, tel.: 02/68672668








Ambulantná starostlivosť: 

Denný režim na ambulanciách:
7.00 – 8.00       odbery biologického materiálu
12.30 – 13.00   obedná prestávka
13:00 – 15:00   telefonické objednávanie pacientok/ tehotných žien na vyšetrenie
15.00 – 15.30   upratovanie, dokumentácia

Okrem gynekologicko-pôrodníckej príjmovej a konziliárnej ambulancie (č.dv. 1) si pacientky a tehotné ženy objednávame na konkrétny čas/termín. Avšak čas na kedy ste objednaná je orientačný a definitívne poradie si určuje lekár. Ku každej z Vás pristupujeme individuálne a preto nie vždy vieme byť úplne presný (čo u jednej pacientky/tehotnej ženy vyšetríme za 5-10 minút u inej môže trvať dlhšie). Preto Vás prosíme buďme k sebe ohľaduplní a trpezliví. Rovnako aj v prípade urgentnejšieho stavu, alebo v prípade odvolania lekára z ambulancie na oddelenie sa môže stať, že čakanie sa o niečo predĺži – zdravotná sestra na ambulancii Vás bude v danom prípade informovať.

Gynekologicko - pôrodnícka, príjmová a konziliárna gynekologická ambulancia
Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv.27
Lekári: MUDr. Beáta Bertoldová
Sestrička: Alena Holúbková
Tel.č.: 02/6867 2619


Gynekologicko - pôrodnícka ultrazvuková ambulancia 
Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv. 24
Zameranie: konziliárne gynekologické a prenatálne ultrazvukové vyšetrenia, morfologické vyšetrenia plodu
Lekári: lekár I. gynekologicko – pôrodníckej kliniky LFUK a UNB
Sestrička: Mária Búciová
Tel.č.: 02/6867 2618

Gynekologicko – pôrodnícka ultrazvuková a kardiotokografická ambulancia 
Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv. 1
Zameranie: konziliárne gynekologické a prenatálne ultrazvukové vyšetrenia, morfologické vyšetrenia plodu / ambulantné kardiotokografické vyšetrenie
Lekár: MUDr. Zuzana Václavová
Sestrička: Ina Borovská
Tel.č.: 02/6867 2528

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia I.
Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv. 22
Zameranie: prenatálna poradňa, riziková gravidita, detská gynekológia, ambulancia pre trofoblastovú chorobu
Lekári: doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc., MUDr. Zuzana Nižňanská, PhD., doc. MUDr. Rastislav Sysák, PhD., MUDr. Zuzana Kosibová, PhD., MUDr. Liam McCullough
Sestrička: Helena Vojteková
Tel. č.: 02/6867 2549

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia II.
Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv. 23
Zameranie: prenatálna poradňa, riziková gravidita, gynekologická endokrinológia, klimaktérium, problematika endometriózy, gynekologická onkológia, prsníková poradňa/mamologická ambulancia
Lekári: prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD., doc. MUDr, Martin Redecha, PhD., doc. MUDr. Peter Štencl, PhD., MUDr. Robert Paldia, PhD., doc. MUDr. Alexandra Krištúfková, PhD., MUDr. Rebeka Gabal 
Sestrička: Jana Kiššová
Tel.č.:02/6867 2544

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia III.
Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv. 25
Zameranie: prenatálna poradňa, riziková gravidita, urogynekológia
Lekári: MUDr. Jozef Oravec, MUDr. Miroslava Dubčáková, MUDr. Zuzana Nováková, PhD. MUDr. Diana Kanásová
Sestrička: Ida Novotná
Tel.č.: 02/6867 2620

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia IV.
Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv. 26
Zameranie: prenatálna poradňa, riziková gravidita, gynekologicko-pôrodnícka poradňa
Lekári: MUDr. Emil Scholtz, MPH, MUDr. Pavol Janáč, MUDr. Martin Rozemberg, MUDr. Ján Dlhopolček, MUDr. Liam McCullough, MUDr. Denisa Fecmanová
Sestrička: Viera Zapletajová
Tel.č.: 02/6867 2621

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia V. 
1.poschodie, v bloku F (poliklinika), č.dv. 108
Zameranie: prenatálna poradňa, riziková gravidita, gynekologická ambulancia
Lekári: MUDr. Jakub Daniš, MUDr, Zuzana Václavová, MUDr. Ingrid Simaničová, MUDr. Adam Adamec, MUDr. PhDr. Mária Vargová, MUDr. Beáta Hovanjecová, MUDr. Adriána Koleková
Sestrička: Jarmila Banárová
Tel.č.: 02/6867 2443


Ambulancia reprodukčnej medicíny
5.poschodie, blok A
Zameranie: reprodukčná medicína, prenatálna poradňa
Lekári: MUDr. Martin Petrenko, CSc., MBA., MUDr. Rebeka Gabal, MUDr. Diana Kanásová, MUDr. Ladislav Maršík, PhD., MUDr. Andrea Ďurechová, PhD.
Sestrička: Jana Kolenová
Tel.č.: 02/6867 2701
Indikačná ambulancia – slúži k indikácii/ konzultovaniu a objednaniu sa na operáciu/zákrok
5.poschodie, blok A, č.dv. 539
Pon, Ut, Štv o 13:00
Je potrebné sa objednať na sekretariáte kliniky, telefonicky (02/68673679), ev. v príjmovej ambulancii

Zoznam lekárov
Vedenie I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB
Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.
MUDr. Jakub Daniš

Docenti I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB
Doc. MUDr. Peter Štencl, CSc.
Doc. MUDr. Martin Redecha, CSc.
Doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc.
Doc. MUDr. Alexandra Krištúfková, PhD. 
Doc. MUDr. Rastislav Sysák, PhD.
Doc. MUDr. Ján Chabada, CSc.

Lekári špecializovaní v odbore gynekológia a pôrodníctvo
MUDr. Róbert Paldia, PhD.
MUDr. Emil Scholtz, MPH
MUDr. Zuzana Nižňanská, PhD
MUDr. Ladislav Maršík, PhD.
MUDr. Andrea Ďurechová, PhD
MUDr. Zuzana Kosibová, PhD.
MUDr. Zuzana Nováková, PhD.
MUDr. Jozef Oravec
MUDr. Vladimír Jančok
MUDr. Beáta Bertoldová
MUDr. Zuzana Václavová
MUDr. Pavol Janáč
MUDr. Martin Rozemberg
MUDr. Miroslava Dubčáková
MUDr. Maram Ben Oun - RD
MUDr. Ján Dlhopolček
MUDr. Ingrid Simaničová
MUDr. Rebeka Gabal
MUDr. Liam McCullough

Lekári v špecializačnej príprave
MUDr. Adam Adamec, PhD.
MUDr. PhDr. Mária Vargová, PhD.
MUDr. Diana Kanásová
MUDr. Denisa Fecmanová
MUDr. Katarína Smitková
MUDr. Beáta Hovanjecová
MUDr. Adriána Koleková
MUDr. Dominika Kotríková
MUDr. Krištof Vyskočil
MUDr. Andrej Kirn


Fotogaléria 
Cestou vedenia UNB Antolská prosíme o obnovenie fotogalérie z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky. Foto prikladáme do prílohy.
Ostatné
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Bola som odoslaná na konziliárne vyšetrenie, kde sa mám hlásiť?
Pacientky odoslané obvodnými gynekológmi:
K zváženiu gynekologickej operácie alebo zákroku – sa hlásia v gynekologickej príjmovej ambulancii (Prízemie, v bloku F (poliklinika), č.dv.27, tel:02/68672619)
Na špecializované gynekologické vyšetrenie – sa hlásia podľa špecializácie na danej ambulancii 

Pacientky sa na rozhodnutie  a termín plánovanej operácii hlásia na tzv. indikačnej ambulancii, kam sa objednajú na sekretariáte kliniky na tel. č. 02/68673679, alebo cestou príjmovej ambulancie.

Akútne prípady sú vyšetrené kedykoľvek 24 hodín denne i počas víkendov v rámci pohotovostnej služby.

Kde zistím výsledky histologického vyšetrenia?
Kópie výsledkov histologického vyšetrenia po operáciách vydávame len do vlastných rúk pacientky, v osobitných prípadoch najbližšiemu rodinnému príslušníkovi s písomným súhlasom operovanej. Výsledky sa vydávajú na sekretariáte 1. gynekologicko–pôrodníckej kliniky na 3. poschodí denne od 8:30 – 11:00 o 14-21 dní po jeho odbere. Kontaktná osoba pani Eva Kobelová tel.č. 02/ 6867 3769.

Čo si vziať so sebou na gynekologickú operáciu?
• predoperačné interné a anestéziologické vyšetrenie,
• kartičku poistenca, občiansky preukaz,
• lieky, ktoré pravidelne užívate, prípadne diabetickú knižku,
• predmety osobnej potreby (osobnú bielizeň, župan, uterák, prezuvky, toaletné potreby a pod.)

V prípade jednodňovej chirurgie, pacientka prichádza na operáciu / zákrok ráno (7:00) na lačno, pričom poobede ide domov. Prosím vezmite si okrem hygienických potrieb aj pitie a jedlo. Prosím zabezpečte si odvoz resp. sprevádzajúcu osobu k prepusteniu.

Zoznam najčastejších výkonov v rámci jednodňovej chirurgie:
Frakcionovaná kyretáž    Konizácia krčka maternice
Ablácia polypu    Exstirpácia benígneho tumoru prsníka
Evakuácia dutiny uteru    Operácia gl. Bartholini
Umelé prerušenie tehotnosti    Sterilizácia (laparoskopicky)
Hysteroskopia diagnostická /operačná    Amniocentéza
Laparoskopia diagnostická / chromopertubácia
Laparoskopia operačná    Odber choriových klkov

Prenatálne poradne
Ambulancie prenatálnych poradní sa nachádzajú v poliklinickej časti (blok F) na prízemí č. dv. 22, 23, 25 a 26 a na 1. poschodí amb.č. dv. 108.
Stačí zavolať do ktorejkoľvek prenatálnej poradne a objednať sa. Za účelom objednania sa na prvú prenatálnu poradňu môžete volať každý deň v čase medzi 13:00 – 15:00 hod. podľa ambulancie, do ktorej chcete začať chodiť.
Kontrola v našej prenatálnej poradni Vás čaká minimálne týždeň po poslednej poradni u Vášho gynekológa-pôrodníka prvého kontaktu. Na poradňu si prosím prineste tehotenskú knižku v prípade, že navštevujete aj iného lekára špecialistu (diabetológ, kardiológ, endokrinológ a pod.) aj lekárske nálezy od nich, moč v nádobke na vyšetrenie.
! Registrácia k pôrodu na našej klinike nie je nutná! Sme názoru, že registrácia je zbytočnou byrokraciou a vedie iba k zbytočnému stresovaniu rodičiek. A ako rodičky máte byť v kľude a tešiť sa na príchod svojho bábätka!

POSKYTOVANÉ SLUŽBY
Epidurálna analgéza (PEDA) pre tehotné:
Na tlmenie pôrodných bolestí je možné využiť epidurálnu analgéziu (PEDA). PEDA môže byť podaná počas pôrodu 24 hodín denne, 7 dní v týždni, jej podanie je pre rodičky bezplatné.
Poučenie o PEDA sa musí realizovať pred pôrodom a to na anestéziologickej ambulancii, kde lekár anesteziológ poskytuje informácie o PEDA ( benefity a riziká), zhodnotí Váš zdravotný stav, prehodnotí možné kontraindikácie a prípadnesi vyžiada ďalšie vyšetrenia (laboratórne alebo konziliárne)
Poučenie o PEDA sa vykonáva na anestéziologickej ambulancii č.dv. 106, 1.poschodie blok F, poliklinika, denne o 13:00 hodine. Výmenný lístok k poučeniu dostanete na prvej tehotenskej poradni.
Podiel pôrodov vedených aj pomocou epidurálnej pôrodníckej analgézie sa každým rokom zvyšuje, rovnako ako absolútny počet pôrodov na ktorých sa podieľa anestéziológ.


 

gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-10




gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-12

gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-14
gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-16
gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-17
gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-19
gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-21
gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-22
gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-24
gynekologicka-porodnica-antolska-fotografie-25

 Univerzitná nemocnica Bratislava
 Nemocnica sv. Cyrila a Metoda
 Antolská 11
 851 07 Bratislava, Petržalka 


prednosta: 02/68673677, borovsky@pe.unb.sk

zástupca prednostu: 02/68672700, jakub.danis@pe.unb.sk

vedúca sestra: 02/68672675, nagy@pe.unb.sk

sekretariát: 02/68673679

Referentky pre zdravotnú dokumentáciu: 02/68672341, -2458


Na mínus1 poschodí sa nachádza príjmová a konziliárna gynekologická ambulancia č. dv. 083. (vedľa prijímacej kancelárie)
Na prízemí v bloku F sa nachádzajú odborné gynekologické ambulancie.
Na 1 poschodí v bloku F sa nachádza ambulancia pre kardiotokografiu
Na 3. poschodí v bloku A sa nachádza pôrodná sála, operačné sály, špeciálna vyšetrovňa. Ďalej je tu kancelária vedúcej sestry, lekárske izby, zasadačka kliniky, archív a kancelária referentiek pre zdravotnú dokumentáciu.
Na 4. poschodí v bloku A sa nachádza oddelenie šestonedelia – popôrodné oddelenie.
Na 5. poschodí v bloku A sa nachádza Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny, oddelenie rizikovej a patologickej gravidity a gynekologické oddelenie zamerané na operatívu a zákroky. Na tomto poschodí je i kancelária prednostu, primára kliniky, sekretariát kliniky a izby lekárov.

Ambulancie:

Gynekologicko - pôrodnícka, príjmová a konziliárna gynekologická ambulancia

Gynekologicko - pôrodnícka ultrazvuková ambulancia 

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia I.

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia II.

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia III.

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia IV.

Gynekologicko - pôrodnícka ambulancia V. 

Gynekologicko - kardiotokografická ambulancia 

Ambulancia reprodukčnej medicíny

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE


Ako sa objednať?
Pacientky odoslané rajónnymi gynekológmi sa môžu objednať na príjmovej ambulancii alebo v špecializovaných poradniach na telefónnom čísle 02/6867 2619.
Akútne prípady sú vyšetrené kedykoľvek 24 hodín denne i počas víkendov.
Pacientky na rozhodnutie o plánovanej operácii (tzv. indikačná ambulancia) sa objednajú na sekretariáte kliniky na tel. č. 02/68673679.

Poučenie hospitalizovanej pacientky a návštev:
Všeobecné opatrenia:

1/  Všetci, ktorí prichádzajú na oddelenie (pacientky, návštevy): Pri vstupe na oddelenie použite alkoholovú dezinfekciu na suché ruky, ktorú vtierajte po dobu 30 sekúnd.

2/Každý príchod a opustenie oddelenia nahláste ihneď službukonajúcemu personálu.

3/Návštevy pri vstupe na oddelenie použijú jednorazový plášť a návleky na obuv. 

4/ Rešpektujte súkromie hospitalizovaných pacientok a novorodencov.

5/ Zákaz vstupu detí do 15 rokov na oddelenie (návštevy detí realizovať na vonkajšej chodbe pri výťahoch)

6/ Personál si vyhradzuje právo prerušiť návštevu v akomkoľvek momente.

Návštevné hodiny:

„A“ štandardné oddelenie
Návštevy na oddelení sú povolené výhradne v čase od 14:30 – 16:30 hod. v spoločných priestoroch (jedáleň, vstupná časť chodby za sklom). O každej návšteve musí byť službukonajúci personál informovaný.
Návšteva na pacientskej izbe je možná výhradne so súhlasom službukonajúceho personálu a súhlasom spolupacientky/spolupacientok.

„B“ nadštandardné oddelenie
Návštevy na oddelení na izbách sú povolené od 14:00 do 19:00 (v počte jedna osoba na jednu mamičku) s povinnosťou informovať službukonajúci personál a taktiež so súhlasom spolupacientky. 
Počas vizít a vyšetrení pacientok, resp. dieťaťa, návštevy nie sú umožnené.

Informácie pre rodičky  pred cisárskym rezom 

Čo je cisársky rez?
    Jedná sa o operačné ukončenie tehotnosti brušnou cestou
    Je nutná anestézia: spinálna (najčastejšie) alebo celková anestézia

Plánovaný cisársky rez má presné indikácie!

Kedy sa rozhoduje o plánovanom cisárskom reze?
    Prísne indikácie zo strany matky, dieťaťa, placenty
    Primárna (jednoznačná) indikácia:
    Ochorenia matky (vaginálny pôrod by mohol výrazne ohroziť zdravie ženy)
    Dieťa (abnormálne polohy plodu, vrodené chyby a vaginálny pôrod by mohol ohroziť zdravie dieťaťa)
    Placenta (placenta previa – vcestná placenta)
    Relatívne indikácie:
    Sú diskutované a závisia od aktuálneho stavu rodičky a dieťaťa
    Stav po cisárskom reze
    Poloha plodu koncom panvovým

Čo vybaviť pred plánovaným cisárskym rezom?
    Je dôležité, aby ste vedeli prečo máte mať cisársky rez 
    Vyšetrenie hematologických (krvný obraz a zrážanie krvi) a biochemických parametrov
    Interné predoperačné vyšetrenie / EKG
    Anestéziologické predoperačné vyšetrenie
    V prípade potreby:
    Špecializované vyšetrenie (hematologické, kardiologické, ortopedické, chirurgické, atď.)
    Rozpis liečby pred a po cisárskom reze
    Vyjadrenia sa k dojčeniu (pri niektorých ochoreniach)
    Pripravený kufor a dokumenty do pôrodnice viď Informačný leták k pôrodu.

Čo sa deje počas cisárskeho rezu?
    Príchod na pôrodnú sálu 
    Ráno v deň cisárskeho rezu (7:00, pôrodná sála, 3.posch, blok A) / deň pred alebo dlhšie pred cisárskym rezom v prípade nutnosti
    Príjem na pôrodnú sálu
    Príprava k cisárskemu rezu
    Klystír / glycerínové čapíky – podľa dohovoru
    Zavedenie intravenźneho prístupu (i.v. linky) – k hydratáciia
    Bandáž dolných končatín
    Zavedenie cievky – močového katétra
    Samotný cisársky rez
    Anestézia 
    Spinálna anestézia (najčastejšie využívaná k cisárskemu rezu)
    Celková anestézia
    Prehĺbená epidurálna anestézia/analgézia – s pokračovaním ako analgézia pooperačne
    Operácia
    Vykonáva sa tzv. „bikiny“ rez
    Vybavenie dieťatka ( Napriek spinálnej anestézii dotyky, alebo manipuláciu pri vyberaní dieťaťa môžete cítiť)
    Dotepanie pupočníka – paušálne sa vykonávarobí sa
    Bonding počas operácie  (matka / otec) – je možný, je nutné informovať personál vopred, pred prevozom na operačnú sálu 
    Nekomplikovaný trvá cca 30 minút.

Čo sa deje po cisárskom reze?
    Hospitalizácia na oddelení šestonedelia
    V priebehu prvých 12 – 24 hodín Vás čaká infúzna terapia, podávanie analgetík a liekov na prevenciu trombózy (prevencia vytvorenia krvnej zrazeniny)
    Mobilizácia
    O 12 – 24 hodín v závislosti od typu a priebehu anestézie, priebehu operácie a celkového stavu
    Prebieha s pôrodnou asistentkou alebo rehabilitačnou sestrou
    Prikladanie dieťatka
    Prebieha hneď po preklade na odd. šestonedelia (v prípade celkovej anestézie závisí od stavu rodičky)
    Návštevy
    Hneď po cisárskom reze sú vzhľadom na veľmi včasné pooperačné obdobie výrazne obmedzené
    Po mobilizácii platia rovnaké pravidlá ako pre ostatné rodičky (viď dokumenty: Informačný leták pre rodičky a Poučenie o návštevách)
    Strava
    V priebehu prvých hodín po cisárskom reze dostávate výživu a lieky intravenózne (cez zavedenú i.v. linkukanylu) alebo do svalu alebo čapíky (hydratácia, analgetiká, antiemetiká, nízkomolekulárny heparín tzv.„včeličky“)
    Pitie je po cisárskom reze povolené, avšak jedlo zväčša až na druhý deň, po spustení trávenia (keď sú „vetry“)

Čo je iné pri cisárskom reze ako po vaginálnom pôrode?
    K mobilizácii a voľnému pohybu rodičky dochádza neskôr ako po vaginálnom pôrode
    Rekonvalescencia je po cisárskom reze o niečo náročnejšia a dlhšia
    Spustenie dojčenia môže byť po cisárskom reze o niečo oneskorené
    Po cisárskom reze je nutné dôjsť na vybratie stehov
    Samozrejme cisársky rez je operačný zákrok môže mať iný vplyv na zmeny hormónov ako aj na psychiku rodičky
    Komplikácie
    Operačná rana – zápal alebo dehiscencia/rozpadnutie sa operačnej rany
    Komplikácie anestézie – alergia, preberanie sa po anestézii
    Trombóza – vzniknutie krvnej zrazeniny (najčastejšie dolné končatiny, malá panva)

Praktické rady po cisárskom reze
    Ošetrovanie operačnej rany
    Sušiť a pravidelná dezinfekcia
    Nepodávať žiadne masti/krémy priamo na operačnú ranu
    Brušný pás
    Kontroverzný, niektorým ženám pomáha po pôrode k rýchlejšej rekonvalescencii
    Vstávanie
    Vstávanie z  postele cez bok -, lepšie hojenie op.rany a , prevencia diastázy - vstávanie cez bok
    Dojčenie 
    Chce hlavne trpezlivosť
    Na každú ženu platí niečo iné, chvíľu trvá kým si na seba s bábätkom zvyknete! Preto nestrácať hlavu a vydržať a nájsť to správne pre vás dvoch 

Niečo na záver....
    V súčasnosti sa cisársky rez považuje za pomerne bezpečnú operáciu, avšak dlhodobé komplikácie a následky (možnosť ďalšej tehotnosti, komplikácie ďalšej tehotnosti) sú, preto je dôležité správne a prísne indikovanie tohto spôsobu pôrodu
    Keď je nutný je nutný – vždy musíte vedieť prečo ste mali cisársky rez
    Informovanosť ja základom pred jeho vykonaním
    Dôležité je zdravé dieťatko a zdravá mamina
 

Výsledky histologického vyšetrenia:
Kópie výsledkov histologického vyšetrenia po operáciách vydávame len do vlastných rúk pacientky, v osobitných prípadoch najbližšiemu rodinnému príslušníkovi s písomným súhlasom operovanej. Výsledky sa vydávajú na sekretariáte I. gynekologicko–pôrodníckej kliniky na 5. poschodí denne od 8, 00 – 11, 00. Kontaktná osoba pani Eva Kobelová t.č. 02/ 6867 3769.


Čo si vziať so sebou na operáciu?
• kompletné interné predoperačné vyšetrenie a anestéziologické,
• kartičku poistenca, občiansky preukaz,
• lieky, ktoré pravidelne užívate, prípadne diabetickú knižku,
• predmety osobnej potreby (osobnú bielizeň, župan, uterák, prezuvky, toaletné potreby a pod.)


Čo si vziať so sebou do pôrodnice?
• tehotenský preukaz,
• kartičku poistenca, občiansky preukaz,
• u manželov sobášny list (originál), u partnerov potvrdenie z matriky o súhlase s otcovstvom,
• pohodlnú a bezpečnú domácu obuv, papuče do sprchy,
• podprsenky a nočné košele pre dojčiace matky,
• toaletné potreby,
• masť na bradavky (bližšie poradia v lekárni),
• lieky, ktoré pravidelne užívate


Predmety pre sprevádzajúcu osobu pri pôrode:
- čisté oblečenie, prezuvky
- nevyhnutné množstvo jedla a nealkoholických nápojov
- dokumentačnú techniku (fotoaparát, kameru)


Potreby pre novorodenca:
• jednorazové plienky na celý čas pobytu (väčšinou 4 až 5 dní),
• vlhčené obrúsky,
• oblečenie na cestu domov podľa ročného obdobia,
• meno a adresu Vami zvoleného detského lekára,
• ďalšie informácie Vám poskytne personál Novorodeneckej kliniky.


POSKYTOVANÉ SLUŽBY

Epidurálna analgéza (PEDA) pre tehotné:
Na tlmenie pôrodných bolestí je možné využiť epidurálnu analgéziu (PEDA). Poučenie o PEDA sa realizuje na anestéziologickej ambulancii so zhodnotením a prípadným doplnením predoperačných vyšetrení vzhľadom na plánovaný anestetický a operačný výkon. Na anestéziologickej ambulancii sa každý deň medzi 13: 00 – 14: 00 vykonáva „Poučenie o PEDA“ čiže vyšetrenie a poučenie budúcich mamičiek pred plánovaným podaním epidurálnej pôrodníckej analgézie. Podiel pôrodov vedených aj pomocou epridurálnej pôrodníckej analgézie sa každým rokom zvyšuje, rovnako ako absolútny počet pôrodov na ktorých sa podieľa anestéziológ.

Konzultácie a informácie pre rodičky a oteckov
sa konajú prvý každý pondelok v mesiaci od 12,30 hod na III. poschodí v malej zasadačke nad riaditeľstvom. Informovať o termíne sa dá na tel č. 02/68672676, 02/68672675 alebo na každej gyn. ambulancii.

Prehliadky pôrodnice pre rodičky a oteckov
nie sú stanovené pevné termíny, konajú sa podľa momentálnej situácie na pôrodnej sále. Rodičky sa na termíne prehliadky môžu informovať na tel. č. 02/68672676. Pri prehliadkach radi poskytneme všetky informácie týkajúce sa hospitalizácie a pôrodu atď.


Psycho-fyzická príprava na pôrod
Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, prízemie, telocvičňa, č. dv. 18 (vedľa bufetu)
Termíny:
Pondelok, streda, štvrtok o 8.00 hod.
Utorok o 11.00 hod. a o 15.00 hod.

Prihlásiť sa dá telefonicky denne od 7.00 do 7.45 hod na čísle 02/68673403 u p. Ježíkovej.
Psychofyzická príprava je spoplatnená sumou 7,50 €.
V rámci prípravy je možnosť aj plávania pre tehotné v bazéne Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia, každý pondelok od 13.00 hod. do 14.00 hod.




späť