Naši neurochirurgovia objavili novú metódu operovania nádorov mozgu

IMG_0172
Obrázok ku správe: Naši neurochirurgovia objavili novú metódu operovania nádorov mozgu
Svetový úspech - našim operatérom sa podarilo nemožné.
Odborníkom z Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa podarilo niečo, o čo sa ich kolegovia na celom svete pokúšali už dlhšie - vyvinúť bezpečnejšiu techniku operovania hlboko uložených nádorov v časti mozgu nazývanom inzula. Operovali ňou úspešne už 10 pacientov. Metodiku predstavili v najvýznamnejšom svetovom neurochirurgickom časopise Journal of Neurosurgery a následne sa začala využívať už aj v zahraničí.

Riaditeľ UNB MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD. MPH, hodnotí tento svetový úspech ako dôkaz špičkovej úrovne odborníkov najväčšej nemocnice na Slovensku. „Úspech, ktorý sa podarilo dosiahnuť tímu z Neurochirurgickej kliniky potvrdzuje jedinečnosť a unikátnosť tohto pracoviska. Zároveň dokazuje, že i v skromnejších a náročných podmienkach poskytuje UNB kvalitnú a modernú medicínu pre našich pacientov. Touto cestou by som rád nie len zablahoželal celému tímu pracovníkov, ktorí sa podieľali na tomto svetom úspechu, ale aj sa poďakoval všetkým našim zdravotníkom, ktorí svojou každodennou kvalitnou prácou budujú renomé UNB,“ dodal. 

Pri operáciách v časti mozgu nazývanom inzula môže dôjsť k poškodeniu drobných, ale mimoriadne dôležitých cievok, ktoré nezriedka prechádzajú priamo cez mozgový nádor. Riziko ochrnutia pacienta, a to aj napriek využitiu najmodernejších mikrochirurgických techník, je vysoké. „Snažili sme sa preto o čo najkvalitnejšie zobrazenie nádorového tkaniva a o čo najprecíznejšie zobrazenie hlavných mozgových tepien pomocou 3D-sonografu. Využívali sme pritom fúziu obrazu z viacerých ultrazvukových sond. Počas jednej z operácii sme si všimli, že sa nám darí zobraziť aj drobné mozgové tepienky s priemerom často menším ako milimeter, čo sa vo svete považovalo za nedoriešený problém,“ prezradil operatér doc. MUDr. Andrej Šteňo, PhD., MPH, z Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB. Tím odborníkov sa o to pokúsil aj pri nasledujúcich operáciách. Ukázalo sa, že nešlo o náhodný prípad -  podarilo sa to u každého pacienta. „Identifikácia týchto drobných cievok prispieva k prevencii ich poškodenia počas odstraňovania nádoru mozgu a významne znižuje riziko ochrnutia pacientov,“ doplnil doc. Šteňo. 
Zdôraznil, že nejde o úspech jednotlivých lekárov, ale celého tímu zdravotníkov - sestier, sanitárov, neurochirurgov ako aj odborníkov z iných oblastí - logopédov, neurofyziológov, rádiológov a špičkových anestéziológov. "Bez tvrdej práce a nadšenia týchto ľudí by nebolo možné náročné operácie mozgu vykonávať," spresnil. 
Problematiku plánujú ďalej skúmať a rozvíjať.



Prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, považuje novú metódu za veľmi prínosnú nielen pre pacientov, ale z pedagogického hľadiska aj pre výučbu – špecializačné štúdium v neurochirurgii. „Na tomto príklade môžeme vidieť efektivitu multidisciplinárneho prístupu, spolupráce špičkových pracovísk a výsledok výbornej spolupráce medzi LF UK a UNB,“ uviedol. Zdôraznil, že bezpochyby sú slovenskí lekári špičkovými odborníkmi a tím Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB patrí medzi svetovú elitu.

V UNB sa vykonáva najviac operácií mozgu v SR – 700 ročne. Jednotkou je aj v počte awake operácií (pri vedomí pacienta), ktorých má na konte vyše 300.