Ponúkame rady odborníka - čo robiť s vodou v uchu

Obrázok ku správe: Ponúkame rady odborníka - čo robiť s vodou v uchu
Je leto a s ním je automaticky spojená „kúpacia sezóna“. Voda ľudí najmä v letných horúčavách láka a osvieženie na kúpalisku či pri jazere je  lákavou alternatívou na relaxovanie. Pri plávaní sa však bežne dostane človeku do ucha voda a tá môže pri podceňovaní spôsobiť problémy. V súvislosti s letnou aktuálnou témou ponúkame rady odborníka Univerzitnej nemocnice Bratislava, najväčšej nemocnice na Slovensku, MUDr. Samuela Kunza.

MUDr. Samuel Kunzo, I. ORL klinika LF UK a UNB

„Naše telo si s trochou vody vie bez problémov poradiť. Vo vonkajších zvukovodoch sa nachádza ušný maz, ktorý chráni naše uši pred vodou a nečistotami. Problém môže nastať, keď sme vo vode príliš dlho, prípadne voda je výrazne chemicky upravená alebo znečistená. Pokiaľ máme v ušiach vlhko príliš dlho, vytvára sa vhodné prostredie na vznik infekcie - vo vlhku a teple sa baktériám výborne darí, množia sa a spôsobujú bolestivý zápal zvukovodu. Zvukovod má veľmi tenkú kožu, preto akýkoľvek opuch spôsobený zápalom výrazne bolí. Ak je opuch výrazný a uzavrie zvukovod, môže spôsobiť dočasnú stratu sluchu. Takýto zápal sa niekedy označuje ako plavecké ucho, keďže plavci a vodnopólisti mávajú takéto zápaly často.“

Rady nášho odborníka ako predísť zápalu zvukovodu:

1. Dbajte na vysušenie uší po plávaní. Priložením suchej vreckovky, vaty či uteráka na zvukovod a zatlačením na vchod zvukovodu, prípadne poťahovaním za ušnicu môžeme pomôcť vode vytiecť z ucha. Zvlášť dbajte na vysušenie uší u detí, ktoré radi trávia na dovolenke vo vode celé dni.

2. Vyhnite sa prílišnému čisteniu uší vatovými tyčinkami. Ušný maz má v ušiach svoju úlohu a netreba ho nasilu odstraňovať, pokiaľ nám nespôsobuje ťažkosti. Ľudia, ktorí si príliš často vatovými tyčinkami čistia uši, majú spravidla s ušami viac ťažkostí.

3. Ak vás začína bolieť ucho, vyhnite sa ďalšiemu plávaniu a aplikujte si octanové kvapky do zvukovodu. Kyslé prostredie zabráni množeniu baktérií a  pomôže telu zvládnuť infekciu. Deťom neváhajte podať analgetiká, nenechajte ich zbytočne v bolestiach, lepšie sa vyspia oni aj vy.

4. Ak vás ucho výrazne bolí pri každom dotyku, máte zvýšenú teplotu, prípadne výtok z ucha, vyhľadajte lekárske ošetrenie. Vyčistením zvukovodu a antibiotickými kvapkami s protizápalovou zložkou sa väčšina zápalov relatívne ľahko vylieči.