Lekárka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava získala ocenenie TOP Inovácie v zdravotníctve 2018

titulna foto sarv
Obrázok ku správe: Lekárka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava získala ocenenie TOP Inovácie v zdravotníctve 2018
Cenu TOP inovácie v zdravotníctve 2018 získala MUDr. Mária Sarvašová z Kliniky infektológie a geografickej medicíny v UNB za zavedenie fekálnej transplantácie na Slovensku. Unikátne zákroky, ktoré sa dostali do užšieho výberu hodnotila odborná verejnosť, ktorá ocenila aj lekárku Univerzitnej nemocnice Bratislava.
 
Fekálna transplantácia je spôsob, kedy sa lekári transplantáciou stolice snažia obnoviť črevný mikriobióm v nefunkčnom čreve pacienta prenosom fekálneho transplantátu, teda stolice od zdravého darcu do čreva pacienta.
 
„Z ocenenia našej lekárky mám obrovskú radosť, pretože aj tento úspech je dôkazom toho, že lekári v našej nemocnici majú snahu realizovať špičkovú medicínu, ktorá pacientom dokáže zachrániť život. Snahou vedenia je podporovať tieto aktivity a vytvárať priestor a vhodné podmienky, ktoré robia našu nemocnicu jedinečnou,“ povedal Juraj Kovács, generálny riaditeľ UNB.
 
Ako pri všetkých transplantáciách, tak aj tu je dôležitý darca, ktorý pred samotným darovaním vypĺňa dotazník v ktorom sa primárne pátra po ochoreniach onkologického, autoimunitného, ale aj zápalového pôvodu podstupuje sériu vyšetrení, krvné testy, serologické vyšetrenia, testy stolice na parazity, vírusy a škodlivé baktérie.
 
„Som veľmi vďačná za toto uznanie. Moja vďaka patrí predovšetkým vedeniu kliniky, ktoré ma celú dobu podporovalo, rovnako tak aj môjmu skvelému kolektívu a rodine, ktorá mi nedovolila sa vzdať, ani vo chvíľach, keď to nešlo úplne podľa mojich predstáv,“ povedala MUDr. Mária Sarvašová.
 
V roku 2016 MUDr. Mária Sarvašová prvýkrát zrealizovala transplantáciu, ktorá bola úspešná a pacientke sa ochorenie už dva roky nevrátilo. Odvtedy sa fekálnej transplantácii podrobilo 30 ľudí.


titulna foto sarv

sarvasova 2