Máme "zázračný" prístroj, vďaka nemu ušijeme na mieru výživu pre nedonosené deti

FullSizeRender
Obrázok ku správe: Máme "zázračný" prístroj, vďaka nemu ušijeme na mieru výživu pre nedonosené deti
Vďaka analyzátoru materského mlieka dokážeme posilniť imunitu rizikových novorodencov
Univerzitná nemocnica Bratislava má oddnes špičkový prístroj MIRIS na analyzovanie zloženia materského mlieka. Vďaka nemu budú môcť  odborníci ušiť výživu nedonosených bábätiek doslova na mieru. Doplnením špecifických výživových zložiek podľa aktuálnej skladby materského mlieka dokážu nezrelým novorodencom podporiť imunitu a zlepšiť dlhodobú prognózu. Prístroj bude používať vysokošpecializované pericentrum  v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda, ktoré poskytuje zdravotnú starostlivosť vyše 300 rizikovým novorodencom ročne  takmer z celého Slovenska.  

 „Predčasne narodené deti majú špecifické výživové potreby a aj u nich je výživa materským mliekom prioritou. Keď  budeme poznať jeho aktuálne zloženie - obsah bielkovín, tukov a sacharidov, budeme môcť individuálne optimalizovať výživu pre každé jedno nezrelé dieťa,“ vysvetlila prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka LF SZU a UNB  doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc. 

Novinka podľa nej prispeje k zvýšeniu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti o nedonosené deti. „Individuálne nastavenie výživy podporí imunitu novorodenca  a zlepší aj jeho dlhodobú prognózu,“ doplnila prednostka. 
Krstnou mamou prístroja  sa stala  úspešná olympionička  a dvojnásobná mama Anastasia Kuzminová, ktorá si prínos materinského mlieka veľmi  dobre uvedomuje.  „Dojčila som rok a pol a viem, že nič dôležitejšie z pohľadu zdravej výživy som pre svoje deti urobiť nemohla. Verím, že aj vďaka tomu moje deti nebývajú choré. Imunitu považujem za základ zdravia. Aj dnes robím maximum, aby som svojim deťom cez pohyb, otužovanie, ale najmä cez stravu  utužovala ich imunitný systém,“ povedala športovkyňa. 

Analyzátor  materského mlieka MIRS dostala UNB do daru od spoločnosti Nutricia, s.r.o., za čo UNB v mene najmenších pacientov a ich rodičov ďakuje. 

Sme radi, že UNB aj v takej prirodzenej téme, akou je dojčenie, má možnosť pracovať s prístrojovým vybavením, ktoré  posúva tento prístup na najmodernejšiu úroveň súčasného poznania,“ vyzdvihol generálny riaditeľ UNB MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.