Minister na MDŽ navštívil gynekologicko-pôrodnícku kliniku v ružinovskej nemocnici

2I6A2948
Obrázok ku správe: Minister na MDŽ navštívil gynekologicko-pôrodnícku kliniku v ružinovskej nemocnici

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v utorok 8. marca navštívil II. Gynekologicko-pôrodnícku kliniku Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava (LF UK a UNB) v Ružinove. Sprevádzal ho prednosta kliniky, profesor Jozef Záhumenský, s ktorým sa rozprávali o aktuálnych témach, ako sú pôrody v čase pandémie ochorenia COVID-19 či poskytovanie zdravotnej starostlivosti tehotným ženám, ktoré utekajú pred vojnou na Ukrajine.

 

Ministra na úvod privítal riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Ing. Roland Schaller, ktorý ho zároveň informoval o stave ružinovskej kliniky. „Pôrodnica v Ružinove je vzhľadom na počet odrodených žien našou najväčšou pôrodnicou. Odohráva sa tu pritom najmenej cisárskych rezov, mamičky aj novorodenci sú tak v rukách našich špičkových profesionálov úplne v bezpečí,“ uviedol riaditeľ UNB Ing. Roland Schaller. Počas minulého roka sa v Nemocnici Ružinov narodilo celkovo 3 156 detí.

 

Spolu 32 z nich prišlo na svet mamičkám, ktoré boli v tom čase infikované ochorením COVID-19. Ako však vysvetlil profesor Záhumenský, vďaka opatreniam na klinike ani takáto situácie nepredstavovali žiadne riziko pre matku, dieťa či personál. V tejto súvislosti prednosta kliniky hovoril aj o možnostiach pomoci utečencom z Ukrajiny: „V minulosti tu pracovala veľmi šikovná sestra z Ukrajiny, musela sa, žiaľ, vrátiť naspäť, lebo jej neuznali vzdelanie. Po slovensky sme ju pritom naučili za niekoľko mesiacov. Sestry nám chýbajú stále, veľmi by sme uvítali, keby sme mohli pomôcť ukrajinským utečencom aj týmto spôsobom.“

 

Ministerstvo zdravotníctva proaktívne pripravilo legislatívu, ktorú poslanci v NR SR nedávno schválili, uľahčí prístup do nášho systému aj pre zdravotníkov z tretích krajín. Vďaka inštitútu dočasnej odbornej stáže sa budú môcť lekári a ďalší zdravotníci, ktorých zoznam sa rozšíril, starať o pacienta. Stážista vykonáva odborné pracovné činnosti pod odborným dohľadom zdravotníckeho pracovníka odborne spôsobilého na výkon odborných pracovných činností v príslušnom zdravotníckom povolaní. Stáž možno vykonávať najviac 18 mesiacov bez prerušenia u jedného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Verím, že aj tento krok pomôže nemocniciam v personálnej oblasti,” povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

 

Aktuálne v zariadeniach UNB pracuje 32 Ukrajincov na rôznych pozíciách, v ružinovskej nemocnici je ich najviac. „Sme s ich prácou naozaj veľmi spokojní, snáď sa podarí v blízkej dobe zamestnať aj ďalších takýchto šikovných ľudí,“ dodal Ing. Roland Schaller.

 

Minister zdravotníctva Lengvarský zároveň v rámci dnešného Medzinárodného dňa žien odovzdal ružu ženám na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike v Ružinove a poďakoval za ich prácu.

2I6A2938

2I6A2948

2I6A2971


2I6A3025

2I6A3050

2I6A3098

2I6A3131

2I6A3192

2I6A3241