Nemocnice sú na vlnu omikronu pripravené, na pôde UNB diskutovali o skúsenostiach

Asociácia štátnych nemocníc v stredu (2.2.) rokovala o aktuálnej situácii v nemocniciach. Zástupcovia štátnych nemocníc sa na stretnutí podelili o skúsenosti z prípravy na vlnu omikron. Stretnutie pod záštitou ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského hostil riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Roland Schaller. Cieľom pracovného rokovania bolo podeliť sa o skúsenosti z doterajšieho priebehu pandémie ochorenia COVID-19  v nemocniciach a koordinovať spoločné postupy tak, aby zdravotnícke zariadenia dokázali efektívne čeliť prichádzajúcej vlne spôsobenej variantom omikron.

Vlna omikronu aktuálne zvýšila počet pozitívne testovaných, no veľký nápor na nemocnice zatiaľ nespôsobila. Zdravotnícke zariadenia sú však pripravené na viaceré alternatívy vrátane prípadnej potreby opätovného navýšenia počtu reprofilizovaných lôžok pre pacientov s COVID-19. Stretnutia sa zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Lenka Dunajová Družkovská. „Situáciu v nemocniciach pozorne sledujeme a v predstihu nastavujeme kroky. V tejto chvíli možno skonštatovať, že máme dobré vyhliadky, nie sme ani na tretine zaplnenia lôžkovej kapacity a už dnes vieme skonštatovať, že aktuálna vlna omikronu bude rýchla. Zabezpečili sme ale kroky tak, aby sme vedeli reagovať na rôzne situácie. Vďaka výzve ministerstva dnes v nemocniciach pomáha viac ako 360 študentov všeobecného lekárstva a ošetrovateľstva a v prípade potreby si vie sektor vypomôcť napríklad aj formou spolupráce s kúpeľnými zariadeniami,“ vysvetlila štátna tajomníčka MZ SR Lenka Dunajová Družkovská.

Rokovanie viedol prezident Asociácie štátnych nemocníc a zároveň generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s., Mongi Msolly. „Napriek pandemickej situácii sme sa stretli a osobne prerokovali dôležité aktuálne témy. Nástupom infekčnejšieho variantu omikron prítomní navrhli intenzívnu spoluprácu okrem krízových štábov aj priamo riaditeľov zdravotníckych zariadení združených v AŠN SR z dôvodu zintenzívnenia promptnej vzájomnej pomoci a aj pomoci v rámci regiónov. Dohodli sme sa na vzájomnom zdieľaní dokumentov vypracovaných v spolupráci s vyššími územnými celkami a odkomunikovanými s MZ SR pre udržanie tlaku pred prijatím do nemocníc. Prediskutovali sme situáciu s energiami, ceny ktorých enormne vzrástli oproti minulému roku a predstavujú obrovskú finančnú záťaž pre naše zdravotnícke zariadenia. Prerokovali sme vzťahy so zdravotnými poisťovňami, ku ktorým budú separátne rokovania už budúci týždeň v Banskej Bystrici. Rokovali sme aj o vyťaženosti lekárov, témou bolo aj oddlžovanie nemocníc,“ povedal Mongi Msolly, prezident Asociácie štátnych nemocníc a zároveň generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s.

Riaditeľ najväčšej slovenskej nemocnice Roland Schaller informoval členov asociácie o možnostiach koordinácie činností súvisiacich so šírením extrémne infekčného variantu omikron. „Nakoľko pod UNB spadá celkovo päť zariadení, nastaviť správne a efektívne kooperáciu medzi nimi je kľúčové za každých okolností, nielen v rámci pandémie ochorenia COVID-19.  Základom je byť pravidelne a kvalitne informovaní o aktuálnom stave v rámci každej našej nemocnice a na základe skúseností z predchádzajúcich vĺn predvídať, kde by mohol vzniknúť problém, a ešte predtým, ako vznikne, pripraviť možné riešenie potenciálnej krízovej situácie,“ uzavrel Roland Schaller, riaditeľ UNB.