Nové artroskopické metódy si vyskúšali lekári Univerzitnej nemocnice Bratislava v špeciálnom kamióne

titulná foto
Obrázok ku správe: Nové artroskopické metódy si vyskúšali lekári Univerzitnej nemocnice Bratislava v špeciálnom kamióne
Lekári z II. ortopedicko-traumatologickej kliniky LFUK a UNB z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda si dnes mohli vyskúšať najmodernejšie metódy kĺbových operácií na humánnych preparátoch. Tento unikátny nácvik bol lekárom umožnený v tréningovom kamióne, ktorý tento rok dorazil prvýkrát aj na Slovensko.
Tréningový kamión vo svojom interiéri ponúka mobilné laboratórium s dvoma plne vybavenými operačnými sály pre nácvik artroskopických operačných techník, ako sú stabilizácia ramena, zošitie rotátorovej manžety či meniskov, ošetrenie chrupaviek aj ďalšie zložitejšie úkony.
Menšie zásah do organizmu, rýchlejší rekonvalescencie aj menšie riziká pre pacienta, to sú hlavné výhody artroskopických operácií kĺbov. Artroskopicky, teda šetrnejšie, sa operujú kolená, ramená, bedrá, členky, lakte alebo zápästia.

„Lekári na našich ortopedických klinikách patria k špičkovým operatérom, ktorí zaviedli niekoľko noviniek v rámci artroskopických operácií. Mnoho inovatívnych operácií, ktoré sa realizovali na Slovensku prvýkrát sa uskutočnili práve v Univerzitnej nemocnici Bratislava,“ povedala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava MUDr. Renáta Vandriaková, MPH.

K novým metódam patrí voperovanie tzv. vnútornej ortézy, ktorá dokáže nahradiť sadrovú fixáciu. To znamená, že sa kĺb spevní zvnútra a poranené tkanivá sa môžu ľahšie hojiť, pacient sa zaobíde bez sadry.

„Pre našich lekárov je to jedinečné vzdelávacie podujatie. Nepochybne to má veľký prínos pre našich ortopédov a traumatológov,“ povedal prednosta II. ortopedicko-traumatologickej kliniky LFUK a UNB, doc. MUDr. Boriš Šteňo, PhD.  Kamión do Univerzitnej nemocnice Bratislava priviezla spoločnosť Arthrex, ktorá má v Európe celkovo tri takéto mobilné laboratóriá. „Spoločnosť  kladie dôraz na vzdelávanie lekárov. Jasným dôkazom je najväčšie európske tréningové centrum v Mníchove, kde je k dispozícii 45 plne vybavených operačných staníc,“ uviedol Tomáš Mucha, riaditeľ spoločnosti Arthrex pre Českú republiku a Slovensko.

IMG_0828