Nové monitory dychu už strážia aj novorodencov v Ružinove

Obrázok ku správe: Nové monitory dychu už strážia aj novorodencov v Ružinove
Rodičia si môžu prístroj požičať na domov
Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Ružinov Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) dnes dostalo do užívania 7 profesionálnych monitorov dychu. Vďaka tomuto daru od Nadácie Križovatka sa podarilo doplniť doterajšie prístrojové vybavenie oddelenia.
 
„Kvalita a bezpečnosť v poskytovaní zdravotnej starostlivosti musí byť prioritou.  Monitory  dychu pomáhajú tento cieľ v prípade najmenších pacientov napĺňať,“ uviedol pri preberaní daru riaditeľ UNB MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.
 
Monitory dychu sú prevenciou pred Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Pre Novorodenecké oddelenie, ktoré sa stará aj o patologických novorodencov, je dar veľkou pomocou. „Za každý jeden monitor dychu sme veľmi vďační,“ reagovala primárka MUDr. Eva Bieliková. Vlani opäť mierne stúpol počet pôrodov v Nemocnici Ružinov, a to z 2 387 na 2436. Celkový počet pôrodov v UNB bol v roku 2015 na úrovni 7 930, rok predtým presiahol 7 800.
 
Nadácia Križovatka venovala UNB len za uplynulý pol rok súhrne 19 monitorov dychu, ktoré sa postupne stali súčasťou vybavenia všetkých troch novorodeneckých pracovísk – aj v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda a v Nemocnici akad. L. Dérera.   Vďaka tejto dlhoročnej spolupráci  dochádza nielen k obmene už dosluhujúcich monitorov na novorodeneckých oddeleniach UNB, ale rodičom sa naskytá možnosť mať pod kontrolou dýchanie bábätka aj po prepustení z nemocnice.   „Rodičia si môžu pri odchode domov monitor dychu požičať, aby aj doma mohli pokojne spať  s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch. Túto možnosť už majú vo všetkých troch pôrodniciach UNB. Štandardný čas požičania je na 6 mesiacov.