Šesť unikátnych mobilných dezinfektorov vzduchu

UNB_odovzdanie 6 vzduchovych dezinfektorov
Obrázok ku správe: Šesť unikátnych mobilných dezinfektorov vzduchu

Na jednotlivých pracoviskách UNB bolo dnes uvedených do prevádzky šesť jedinečných dezinfektorov vzduchu, ktoré významne zvýšia bezpečnosť pacientov aj zdravotníkov v najväčšej nemocnici na Slovensku. Ide o unikátne mobilné prístroje, ktoré dokážu veľmi rýchlo a efektívne vydezinfikovať väčšie priestory s vysokým rizikom infekcie od všetkých druhov vysoko odolných a rezistentných baktérií a vírusov, nielen COVID-19. Prístroje boli zakúpené z finančného daru Nadácie VÚB v prospech iniciatívy Kto pomôže Slovensku.

„Ďakujeme Nadácii VÚB, ktorá nám pomohla už druhýkrát, a tiež iniciatíve Kto pomôže Slovensku za dezinfektory vzduchu, ktoré budú slúžiť nielen našim pacientom, ale aj našim zdravotníkom, ktorí sú v tzv. prvej línii a prichádzajú do kontaktu s infikovanými pacientmi,“ uviedla Renáta Vandriaková, riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava.Naši lekári, sestry, ošetrovatelia a všetci, ktorí prichádzajú do kontaktu s týmito pacientmi, sa dobrovoľne vystavujú obrovskému riziku. Mnohí z nich majú svoje rodiny a aj napriek tomu podávajú nadľudský výkon a svoj osobný život odsunuli na vedľajšiu koľaj – to všetko pre záchranu našich pacientov.“ 

Na situáciu, ktorá nastala, nebol pripravení nikto, nemocnice sa musia pripraviť na enormný nápor špecifických pacientov. Čas, ktorý zatiaľ máme, využívame na vybavenie pracovísk tak, aby boli bezpečné pre personál a samozrejme aj pacientov. „Veľmi oceňujeme pomoc, ktorá k nám prichádza aj zo strany veľkých firiem a nadácií.“ dodala riaditeľka UNB.

„Ukázalo sa, že v boji s pandémiou je okrem obrovského úsilia lekárov a zdravotníkov rozhodujúce aj technické zabezpečenie nemocníc. Preto sme veľmi radi, že vďaka spoločnému úsiliu sa podarilo získať tieto jedinečné prístroje,“ povedal Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky.

„Čisté a bezpečné prostredie bez vírusov je dnes pre zdravotníkov a pacientov v nemocniciach absolútnou prioritou, preto je tento dar taký dôležitý,“ hovorí Zuzana Suchová z iniciatívy Kto pomôže Slovensku. „Veríme, že aj tento príklad bude inšpiráciou pre ďalších dodávateľov užitočných technológií, ktoré môžu pomôcť našim zdravotníkom lepšie zvládnuť boj s epidémiou.“

Vzduchové dezinfektory Novaerus DEFEND pomáhajú pri rýchlej sanácii veľkých aj malých priestorov a v situáciách s vysokým rizikom infekcie. Fungujú na princípe patentovanej nízkoenergetickej plazmovej technológie, ktorá dokáže zneškodniť vírus až na úrovni jeho DNA. Mobilné prístroje dokážu dezinfikovať priestor už do 20 minút a ich výhodou je, že odstraňujú všetky druhy vysoko odolných a rezistentných baktérií a vírusov, nielen COVID-19. Na Slovensku sa tieto jedinečné dezinfekčné prístroje ešte nenachádzajú a v UNB budú použité vôbec po prvýkrát.

„Každá situácia, nech vyzerá akokoľvek neprekonateľne, nám ponúka možnosti ako pomôcť. Ako robiť dobro a robiť ho dobre. Myšlienku priviezť na Slovensko unikátne dezinfektory Novaerus DEFEND sa nám podarilo zrealizovať vďaka rozhodnutiu a spolupráci manažmentu UNB a veľkej podpore zo strany našej spoločnosti Media Comp. s.r.o. a Združenia kresťanských podnikateľov Slovenska. Som veľmi hrdý na to, že prvé inštalácie tejto technológie na Slovensku sa nám podarili práve na pracoviskách najväčšej nemocnice na Slovensku a v čase, keď je to najviac potrebné,“ hovorí Ing. Martin Kochan, majiteľ spoločnosti Media Comp. s.r.o., vďaka ktorému sa prístroje podarilo priviezť na Slovensko.