Starostlivosť o obete sexuálneho násilia v Univerzitnej nemocnici Bratislava
Univerzitná nemocnica Bratislava sa tiež zapája do celosvetovej kampane - 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách (25. novembra - 10. decembra), ktoré sa zameriava na posilnenie dodržiavania ľudských práv žien, na zlepšenie podmienok prístupu žien zažívajúcich násilie k ochrane, podpore a pomoci zvýšením aktívneho prístupu štátu a verejnosti.
Rodovo podmienenému násiliu čelí na Slovensku významný počet ľudí; napríklad fyzické násilie v partnerskom vzťahu zažilo počas svojho života 28% žien a sexuálne násilie 14,2% dospelých žien (1).
„Zdravotnícky personál v nemocniciach je často prvým, a preto kľúčovým kontaktom pre preživších sexuálneho násilia. Je veľmi dôležité mať správne vyškolený personál, ktorý presne vie ako postupovať v starostlivosti o tieto obete. Obete znásilnenia si vyžadujú osobitý a láskavý prístup nielen nás zdravotníkov, ale celej spoločnosti. Verím, že aj aktivita zdravotníkov na Klinike infektológie a geografickej medicíny LF UK a UNB prispeje k zvýšeniu povedomia tejto stále tabuizovanej témy a predovšetkým pomôže obetiam sexuálneho násilia v rámci prvej pomoci.“ povedal Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.
V Nemocnici akad. L. Dérera na Kramároch - Univerzitná nemocnica Bratislava sa nám podarilo za posledných 15 mesiacov výrazne zefektívniť manažment obetí sexuálneho násilia. Prispela k tomu jasnejšia definícia cesty pacienta, ako aj intenzívnejšia komunikácia medzi lekárom urgentného príjmu, gynekológom a infektológom. „V manažmente preživších sexuálneho násilia nám významne pomohla okamžitá dostupnosť „post rape“ balíčka, ktorý okrem tehotenského testu a núdzovej antikoncepie obsahuje lieky a vakcíny slúžiace na prevenciu sexuálne prenosných infekčných ochorení (STI). Jedná sa o postexpozičnú profylaxiu HIV, antibiotickú profylaxiu ďalších STI ako syfilis alebo kvapavka a očkovanie proti hepatitíde B a/alebo tetanu.“ dodala Alena Koščálová, zástupkyňa prednostu Kliniky infektológie a geografickej medicíny, LF UK a UNB.
Vďaka posilneniu procesov v nemocnici a tiež spolupráci s občianskym združením Equita, ktoré poskytlo nemocnici „post rape“ balíčky a odborné školenie zdravotníckeho personálu v tejto senzitívnej tematike, sme zaznamenali zvýšený záchyt prípadov sexuálneho násilia na Klinike infektológie a geografickej medicíny (KIGM). Kým v rokoch 2013 až 2022 sme na KIGM registrovali jediný prípad sexuálneho násilia. Od júna 2023 sme preventívnu liečbu sexuálnych ochorení poskytli už v sedemnástich prípadoch. „Prekvapilo nás, že až v ôsmych prípadoch sa jednalo o dievčatá mladšie ako 18 rokov. Medzi dospelými obeťami sexuálneho násilia boli aj dvaja muži a traja cudzinci. Za pozitívne z pohľadu možných preventívnych opatrení považujeme, že až 88 % preživších sexuálneho násilia vyhľadalo zdravotnícku pomoc v časovom okne do 72 hodín od incidentu, kedy je ešte možné podať postexpozičnú profylaxiu HIV,“ povedala Alena Koščálová.
Až 82 % prípadov sexuálneho násilia vyhľadalo zdravotnícku pomoc počas pohotovostných služieb. V rámci Slovenska by mali poskytnúť všetky nemocničné zariadenia poskytujúce zdravotnú starostlivosť v nepretržitej prevádzke komplexný medicínsky manažment obetiam sexuálneho násilia. Preto sa zdravotníci Univerzitnej nemocnice Bratislava aktívne zapájajú do školení medicínskeho manažmentu preživších sexuálneho násilia, organizovaných občianskym združením Equita v nemocničných zariadeniach po celom Slovensku.
Zároveň sa snažíme zlepšiť povedomie o dostupnosti takejto starostlivosti nielen medzi zdravotníkmi, ale aj medzi preživšími sexuálneho násilia, ktorí často o možnostiach preventívnych opatrení nemajú vedomosť a aj preto medicínsku starostlivosť nevyhľadajú, alebo ju vyhľadajú príliš neskoro.
- IVPR (2024) Výskum rodovo podmieneného násilia na ženách 2023