Svetový týždeň dojčenia

O tom, že dojčenie má pozitívny vplyv na dieťa, netreba presviedčať, avšak osveta a základné rady pre budúce mamičky majú vždy význam. V rámci blížiaceho sa Svetového týždňa dojčenia, ktorý je každoročne v prvý augustový týždeň a pripomína si ho približne 120 krajín na svete, prinášame niekoľko praktických rád odborníčky  Univerzitnej nemocnice Bratislava doc. MUDr. Dariny Chovancovej, CSc.

Vzniká puto

Dojčenie je nielen ideálnym prostriedkom výživy dieťaťa, ale aj príležitosťou k vzniku neodmysliteľného puta, ktoré vzniká medzi matkou a dieťaťom.

„Vzniká intenzívne vzájomná väzba, poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a vytvára optimálny základ pre vzťahy, ktoré si dieťa v budúcnosti vytvorí. Mnohé štúdie ukazujú, že už v tomto období dostáva jedinec do vienka základ pre optimálnu socializáciu v neskoršom veku. Agresívne správanie, o ktorom hovorí dnes celý svet, môže mať korene v nedostatočnej väzbe medzi dieťaťom a rodičmi už v útlom veku, “ vysvetľuje doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB z Nemocnice sv.Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Petržalke.

Podpora kontaktu koža na kožu /bonding

Unikátny proces spoznávania dieťaťa matkou prebieha ihneď po pôrode. Ideálne je, ak môže byť dieťa bezprostredne po pôrode uložené  priamo na kožu matky bez separácie.

„Ihneď po narodení neprerušený kontakt nahého dieťaťa s kožou matky pomáha dieťaťu prekonať zložité adaptačné mechanizmy v "známom" prostredí a matke dáva dostatok času, aby sa do svojho bábätka "zamilovala". Vyvrcholením býva aktívne prisatie sa dieťatka k prsníku. Na tento postup, ktorý nazývame "bonding", nadväzuje spoločný pobyt matky a dieťaťa na oddelení rooming-in. Takýto postup je dôležitý pre matku nielen z hľadiska emocionálneho, ale  významne u nej  podporuje  tvorbu materského mlieka,“ opisuje doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc.

Dojčenie -  výzva pre matku a zdravotníkov

Materské mlieko  je svojím zložením pre dieťa ideálnym zdrojom živín, rastových a imunologických faktorov. Dojčenia má pozitívny vplyv aj na zdravie matky. Znižuje riziko popôrodného krvácania, ale aj rakoviny prsníka a vaječníkov. Šetrí životné prostredie aj financie mladej rodiny.  Dojčenie však nepatrí medzi vrodené schopnosti. Matka aj dieťa sa tomuto priúčajú pod dohľadom zdravotníkov.

„Včasné priloženie dieťatka k prsníku už v pôrodnej sále a 24-hodinový spoločný pobyt matky a dieťaťa počas pobytu v nemocnici  je ideálnou príležitosťou pre  matku, aby svoje dieťa spoznala, naučila sa ho prebaľovať, manipulovať s ním a hlavne správne dojčiť. Bábätko potrebuje prikladať k prsníku v priebehu prvých dní veľmi často - vždy, kedy si vypýta. Odkladane bábätiek na noc k "sestričkám" a dokrmovanie, ak to nie je z medicínskeho hľadiska opodstatnené, rozvoj laktácie u matky len komplikujú. Mamičky po pôrode bývajú veľmi unavené, precitlivelé a často v starostlivosti o dieťa neisté. Je úplne normálne, že správne priloženie k prsníku si treba nacvičiť,  netreba však prepadať nervozite. Vtedy je pomoc vzdelaného a trpezlivého tímu zdravotníkov nevyhnutná,“hovorí  doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc. Aj bábätka sa od seba líšia. 

„Niektoré deti sa pekne ústami prichytia na prsník a aktívne sajú už pri prvom priložení, iné nato potrebujú viac času a trpezlivosti. Tvorba materského mlieka od veľkosti prsníka nezávisí, prekážkou nie sú dokonca ani implantáty. Psychická pohoda u matky, vôľa dojčiť a prikladanie dieťatka k prsníku prirodzene tvorbu materského mlieka podporujú," opisuje detaily odborníčka.