Útok agresívneho pacienta na našich zdravotníkov

cpo kramare
Obrázok ku správe: Útok agresívneho pacienta na našich zdravotníkov

V sobotu podvečer 22.6. 2024 na Centrálnom prijímacom oddelení (CPO) v Nemocnici akad. L. Dérera na Kramároch prišlo k fyzickému napadnutiu, kedy útočil pacient (muž 44 rokov), ktorý k nám bol prevezený Záchrannou zdravotnou službou. Tento pacient približne po 15 minútach po prevoze, najskôr napadol pacienta čakajúceho na vyšetrenie, ktorému prišla na pomoc sestra z ambulancie. Agresívny pacient v útokoch pokračoval a fyzicky zaútočil na sestru, ktorú udieral do tváre a následne ju sotil na zem. Náš ďalší zdravotník sa snažil agresívneho pacienta spacifikovať, ten mu pritom spôsobil vážne poranenie pravej ruky. Obaja zdravotníci utrpeli ľahšie až stredné poranenia tváre a horných končatín. Zranenie ruky, ktoré utrpel náš zdravotník si bude vyžadovať dlhšiu liečbu, ktorá ho vyradí z pracovného procesu, zostáva tak práceneschopný. Napadnutá sestra je v šoku a zo zranení sa bude liečiť niekoľko dní. Okamžite, ešte v čase útoku bola privolaná bezpečnostná služba a polícia, ktorá agresívneho pacienta umiestnila do cely predbežného zadržania. V krátkej dobe bude na neho podané trestné oznámenie. Žiaľ útoky na našich zdravotníkov pokračujú. Rodina útočníka sa telefonicky vyhráža fyzickou likvidáciou personálu v nemocnici na Kramároch. Kontaktovali sme už políciu a rovnako sme posilnili služby SBS, práve na pracovisku Centrálneho prijímacieho oddelenia.

„Ako lekár som sa s agresívnymi pacientmi stretol už niekoľkokrát, je to vždy veľmi nepríjemné a pochopiteľne nikto z nás nechce takéto situácie pri výkone svojej práce zažívať. Pre mňa osobne je však zarážajúce ako často, prichádza k takýmto agresívnym útokom na zdravotníkov. Už to nie je iba o vytrhnutých stoličkách v čakárni, dokopaných dverách na ambulancii alebo poškodených nemocničných posteliach, čo je samozrejme tiež veľký problém, ale hnev a agresia niektorých osôb sa obrátila na nevinných ľudí, v tomto prípade na lekárov, sestry, sanitárov a ostatných zdravotníkov, ktorí si iba robia svoju prácu – zachraňujú životy a liečia chorých. Zdravotníci nesmú byť vystavovaní verbálnym ani fyzickým útokom. Chcel by som preto požiadať spoločnosť o odsúdenie takýchto činov a podporu zdravotníkov, ktorí tiež žijú svoje životy, majú svoje rodiny a nechcú byť terčami agresie. Mojim kolegom želám skoré uzdravenie a ďakujem im za ich odvahu, postaviť sa agresorovi a brániť napadnutých.“ povedal riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava, Alexander Mayer.

Okrem bezpečnostnej služby, Univerzitná nemocnica Bratislava plánuje zavádzať aj ďalšie opatrenia, ktoré zvýšia bezpečnosť zdravotníkov a eliminujú útoky.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v reakcii uviedol, že násilie a agresivita proti zdravotníkom nesmú mať svoje miesto a spoločnosť ich musí dôrazne odmietnuť. Avizoval, že na ataky proti zdravotníkom budú orgány ochrany práva dôrazne reagovať.