V Univerzitnej nemocnici Bratislava bol cez víkend zrealizovaný multiorgánový odber

58
Obrázok ku správe: V Univerzitnej nemocnici Bratislava bol cez víkend zrealizovaný multiorgánový odber

V Nemocnici Ružinov sa cez víkend stretli tri tímy odborníkov z dvoch krajín, Slovenska a Českej republiky, ktoré spoločne zrealizovali multiorgánový odber, vďaka ktorému dostali šancu na lepší život štyria ľudia.
Napriek pandémii, ktorá nás zasiahla, v Univerzitnej nemocnici Bratislava pokračuje i naďalej veľmi dôležitý darcovský a transplantačný program, ktorý zachraňuje ľudské životy. V spolupráci s kolegami z Českej republiky boli darcovi úspešne odobraté pľúca, pečeň a obličky. Pľúca boli transportované do Fakultnej nemocnice Motol v Prahe, kde sú transplantovaní aj slovenskí pacienti.
„Bolo úžasné sledovať mimoriadne zohratú tímovú prácu našich zdravotníkov a kolegov - zdravotníkov z Českej republiky. Vďaka skvelej spolupráci si môžeme povedať, že na konci dňa sme zachránili životy štyrom ľuďom. Som veľmi rada, že aj napriek pandémii a za dodržiavania prísnych protiepidemických opatrení sme v darcovskom a transplantačnom programe pokračovali i naďalej a zachránili tak niekoľko životov,“ povedala MUDr. Renáta Vandraková, MPH, riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Bratislavské transplantačné centrum v Nemocnici akad. L. Dérera na Kramároch (UNB) počas druhej vlny nemalo ani na jednu hodinu prerušený transplantačný program a aj napriek stúpajúcemu počtu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava dokážeme i naďalej garantovať veľmi dôležitý transplantačný program.
„Darcovský a transplantačný program orgánov výrazne utrpel v prvej vlne pandémie COVID-19 a po náročnom reštarte sme sa na začiatku druhej vlny sústredili na vytvorenie bezpečných podmienok pre pokračovanie odberov orgánov a transplantácií. S podporou zo strany vedenia UNB sme zabezpečili prísne protiepidemické opatrenia a nastavili proces manažmentu darcov orgánov ako aj príjemcov na transplantáciu. Bratislavské transplantačné centrum v Nemocnici akad. L. Dérera ako jediné na Slovensku neprerušilo počas druhej vlny pandémie COVID-19 odberový a transplantačný program ani na jeden deň a ponúklo pomoc transplantačným centrám s horšou situáciou a pozastaveným programom“, zdôraznila doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MPH, MHA, hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie a zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky pre transplantácie obličiek.
Bratislavské transplantačné centrum i naďalej zachraňuje životy a vo svojej činnosti pokračuje aj napriek druhej vlne pandémie. Dokazujú to aj čísla, ktoré hovoria, že minulý rok sme mali 26 darcov, tento rok je to zatiaľ tiež 26 darcov, čo znamená, že transplantačný program nebol v čase druhej vlny nijako obmedzený.
Počas transportu orgánov, ktoré musia byť do niekoľkých hodín transplantované pacientovi, nám pri prevoze na letisko, kde už čakalo vojenské lietadlo z Čiech, pomáhal aj Policajný zbor Slovenskej republiky, ktorý nám poskytol súčinnosť a zabezpečil bezproblémovú dopravu na letisko.
„V tejto práci, ktorá je dôležitou súčasťou najväčšej nemocnice na Slovensku, sme neupustili ani v týchto náročných časoch a považujeme ju za mimoriadne dôležitú, pretože takto dokážeme pomôcť vážne chorým ľuďom a zachrániť život mnohým z nich. Zachraňovať životy sa nám darí aj vďaka dobre fungujúcej spolupráci multidisciplinárnych tímov a správnom nastavení pravidiel vedenia nemocnice a vedenia transplantačného centra,“ dodal MUDr. Martin Chrastina, PhD., CETC, hlavný transplantačný koordinátor.