V Univerzitnej nemocnici Bratislava operujeme pľúca šetrnou metódou

Pacienti už nemusia absolvovať dlhé zotavovanie po operácii nádoru alebo nálezu na pľúcach. Univerzitná nemocnica Bratislava, najväčšia nemocnica na Slovensku, ako prvá nemocnica v krajine začala pred niekoľkými rokmi operovať pacientom nálezy na pľúcach šetrnou metódou, vďaka ktorej sa po operácii zotavujú skôr. Zdravotníci v Univerzitnej nemocnici v Ružinove dnes touto metódou operovali dvoch pacientov, prenos z operácie mohli sledovať ďalší odborníci zo Slovenska ako aj zo zahraničia priamo v kinosále nemocnice. 
 
operacoia21
 
Nález na pľúcach sa dá operovať šetrnejšie

Po operácii onkologického nálezu alebo iného nálezu na pľúcach sa pacienti vedia zotaviť už skôr ako v minulosti. Lekári v Univerzitnej nemocnici Bratislava vedia nádory v pľúcach operovať cez menší otvor, šetrnejšie tzv. miniinvazívnou metódou. Touto metódu dnes operovali dvoch pacientov, zákrok sa v priamom prenose vysielal aj pre ostatných odborníkov do kinosály nemocnice. „Pacient bude už zajtra chodiť a pozajtra už bude nachystaný na prepustenie domov,“ opísal výhody Doc. MUDr. Miroslav Janík, PhD., chirurg z Kliniky hrudníkov chirurgie SZU a Univerzitnej nemocnice Bratislava v bratislavskom Ružinove. 

Zákrok dnes podstúpili pacienti Pavol a Vojtech

Pavol :  "O diagnóze som sa dozvedel po vyšetreniach, na ktoré som išiel, keď som začal rapídne strácať kilá na hmotnosti. S ochorením bojujem už tri mesiace, verím, že všetko dobre dopadne. Priznávam, cigarety som si kupoval od 15tich, no nefajčím už 5 rokov a v rodine robím osvetu, nechcem, aby fajčili.“

Vojtech: „Nefajčím už dva roky. Verím, že operácia mi pomôže a lekárom verím.“
 

Rozdiel medzi klasickou operáciou a šetrnejším zákrokom

Rozdiel medzi klasickou a operáciou inovatívnou metódou opísal Prof. MUDr. Svetozár Haruštiak, CSc., prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie SZU a Univerzitnej nemocnice Bratislava takto: „Pri otvorenej chirurgii by pacientovi do hrudníka museli urobiť 15-centimetrový rez, takto bol asi štvorcentimetrový.  Takisto by mal v sebe počas operácie kovový rozvierač, dával by sa dokopy omnoho dlhšie, mal by tiež väčšiu pravdepodobnosť infekcií rán či výskytu zápalu pľúc,“ vysvetlil rozdiely Prof. MUDr. Haruštiak, CSc. 
 
 
 
Univerzitná nemocnica Bratislava priniesla ako prvá nemocnica na Slovensku operáciu tohto druhu ešte v r. 2010. Postupne ju zrealizovali a takéto zákroky dnes robí aj Univerzitná nemocnica v Martine, v Košiciach a zdravotnícke zariadenie vo Vyšných Hágoch. 
 
 
operacia1
 
Foto: Univerzitná nemocnica Bratislava, snímka zrealizovaná počas uvedeného zákroku