Medzinárodný deň bielej palice: Prevencia a liečba je riešením

Obrázok ku správe: Medzinárodný deň bielej palice: Prevencia a liečba je riešením
Až 80 percentám prípadov získanej slepoty možno predísť.
Slabší zrak trápi najmä ľudí nad 50 rokov, pričom následky nemusia byť vždy fatálne, stačí vyhľadať lekársku pomoc.

Najčastejším ochorením zraku je vo vyspelých krajinách vekom podmienená degenerácia makuly, ktorá ohrozuje najmä seniorov.  „Okrem toho vedú k slepote aj neliečené choroby ako šedý a zelený zákal, zápal spojiviek a rohovky, či vrodené chyby," vysvetľuje prednosta Kliniky oftalmológie Nemocnice Ružinov doc. MUDr. Vladimír Kásnik, PhD. 

Už viac ako 30 rokov poznajú odborníci chemické zloženie pigmentov makuly. Podľa toho vedia, čo pridať do jedálnička, keďže ľudský organizmus si nedokáže všetky pigmenty vyrobiť sám. „Dôležitý je vyšší príjem karotenoidov, ktoré obsahuje brokolica, kel, špenát a listový šalát,“ dodáva. Dôležité sú aj antioxidanti, vitamíny C a E spolu so stopovými prvkami (zinkom a selénom).  Zmeny na sietnici nastanú aj v bežnom procese starnutia. „Ak sa však k tomu pridruží vplyv svetla a nedostatky v stravovaní, degenerácia je rýchlejšie,“ dodáva prednosta. 

Slepota býva úplná, pri ktorej nie je zachované ani vnímanie svetla, alebo praktická. Pri nej je zrak zachovaný, ale v nedostatočnej miere pre praktický život a s ním spojené činnosti. Slepota môže byť vrodená alebo získaná. Vrodená je často spojená s inými poruchami a môže byť dôsledkom vrodených chorôb, či iných poškodení zárodku počas vnútromaternicového vývoja. Rôzne úrazy, krvácanie do sietnice, cievne príhody i niektoré prípady zápalu oka sa stávajú príčinou pre vznik získanej slepoty.