Novorodencom na Antolskej slúži 5 nových prístrojov

Obrázok ku správe: Novorodencom na Antolskej slúži 5 nových prístrojov
Nemocnica s najvyťaženejšou pôrodnicou v SR dostala moderné prístroje pre novorodencov v hodnote 40 tisíc eur.

Vďaka výťažku z tohtoročného  Plesu v opere môže od piatka 18. 7. 2014 používať Novorodenecká klinika M. Rusnáka Perinatologického centra Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) so sídlom v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda 5 špičkových prístrojov v hodnote takmer 40 tisíc eur:

- prístroj pre umelú pľúcnu ventiláciu  novorodencov,
- inkubátor pre intenzívnu starostlivosť o novorodencov s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou,
- monitor vitálnych funkcií,
- prístroj na meranie stupňa žltačky,
- LED fototerapeutickú  lampu na liečbu žltačky u novorodencov.

Perinatologické centrum tento dar nesmierne potešil. „Veľmi si vážime pomoc od všetkých, ktorí finančne prispeli na zakúpenie prístrojov pre našich pacientov. Prišla naozaj včas, vzhľadom na zvyšujúce sa počty predčasne narodených detí.  Každý nový prístroj je  šancou pre ďalšie choré bábätko,“ uviedla prednostka kliniky Doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc.

„Je dobré vidieť, že pomoc je naozaj cielená a vďaka spolupráci s odborníkmi efektívna. Sami sme videli, že predčasné narodené deti si vyžadujú skutočne špecializovanú pomoc a prístroje. Je príjemné vidieť, ako príspevky od hostí Plesu v opere v tejto oblasti reálne pomáhajú,“ skonštatovala Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere.

Výťažok z Plesu v opere rozdelilo rovnakým dielom Občianske združenie malíček pre šesť perinatologických centier po celom Slovensku. „Jedným z našich cieľov je zlepšiť starostlivosť o novorodencov a ich rodičov, preto je úžasné, že sme mohli zakúpiť niekoľko ostrovov života, ktoré špecializovaným novorodeneckým pracoviskám výrazne skvalitnia technické vybavenie. Šancu na prežitie a normálny vývin  predčasne narodeným a chorým deťom sa zvyšuje úmerne podmienkam, ktoré im dokážeme vytvoriť.  Preto nás hreje  pri srdci táto cielená pomoc a každému hosťovi dobročinného 14. Plesu v opere patrí naše úprimné poďakovanie.“ dodala predsedníčka združenia Mgr. Ľubica Kaiserová, ktorá je zároveň aj staničnou sestrou na Novorodeneckej klinike M. Rusnáka SZU a UNB.

V najväčšej pôrodnici na Slovensku - v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda UNB  sa ročne narodí vyše 3000 detí. Novorodenecká klinika M. Rusnáka SZU a UNB je súčasťou perinatologického centra. Centralizujú sa v ňom vysoko rizikové tehotné ženy z Bratislavy a širokého okolia,  ktorým hrozí predčasný pôrod pred 32 týždňom gravidity. Klinika sa dlhé roky špecializuje  na starostlivosť o extrémne nezrelých novorodencov. Tím odborníkov ročne na jednotke vysoko špecializovanej starostlivosti  ročne zachráni a doslova vypiple okolo 60 -70 detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1500g. Moderná prístrojová technika je pre záchranu týchto detí  nevyhnutná.