Fajčenie ničí zdravie. Nekompromisne

Obrázok ku správe: Fajčenie ničí zdravie. Nekompromisne
O tom, či fajčenie škodí zdraviu alebo nie, netreba polemizovať. Čím skôr začne človek fajčiť, tým je väčšie riziko, že dostane rakovinu pľúc. Fajčenie možno  nazvať aj suchou destiláciou tabaku, pri ktorej sa uvoľňujú rakovinotvorné škodliviny vrátane stopových radioaktívnych látok a dostávajú sa priamo do pľúc. V rámci dnešného Svetového dňa bez tabaku sme sa v Univerzitnej nemocnici pozreli na dôsledku tohto neduhu.
 
Rakovinu pľúc spôsobuje z 85% fajčenie
 
Fajčiari, ktorí tvrdia, že neriskujú rakovinu pľúc, sa mýlia. Štatistiky hovoria jasne. „V 85% prípadov rakoviny pľúc je príčinou fajčenie, 10% ľudí dostane túto chorobu v dôsledku pasívneho fajčenia a pri 5 % sú dôvodom iné príčiny,“ vysvetľuje MUDr. Peter Kasan, zástupca prednostu Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky, oddelenia klinickej onkológie LF SZU a UNB Ružinov. Čo sa týka šance na ochorenia, aj tu sú čísla nekompromisné. „Aktívni fajčiari majú 20krát vyššie riziko nádorového ochorenia ako nefajčiari,“ upozorňuje MUDr. Kasan z Univerzitnej nemocnice Bratislava. 


Pľúca fajčiara sa zmenia na pľúca nefajčiara po 12. rokoch 
 
Fajčenie spôsobuje zmeny v pľúcach a prestať fajčiť nikdy nie je neskoro. „Ak človek prestane s fajčením, pľúca sa do pôvodnej formy nedostanú zo dňa na deň. Bývalý fajčiar má pľúca nefajčiara až po dvanástich rokoch po poslednej cigarete,“ opisuje MUDr. Kasan. 
 
prim-kasan
Na snímke MUDr. Peter Kasan,
ktorý  v UNB lieči a pomáha  pacientom s rakovinou pľúc


 
S rakovinou pľúc bojujú ľudia najčastejšie po 50tke
 
Podľa štatistík Univerzitnej nemocnice Bratislava sa pľúcny karcinóm objavuje najčastejšie u ľudí vo veku 50 a 60 rokov. Hoci v číslach prevažujú s touto diagnózou muži, v posledných rokoch prudko stúpa počet žien s týmto ochorením. „Na našej klinike hospitalizujeme ročne približne 700 pacientov s týmto ochorením, a ročne aplikujeme asi 3 500 chemoterapii na oddelení a ambulancii,“ hovorí MUDr. Kasan. 
 
Rakovina pľúc nebolí, dôležitá je preto prevencia 
 
„Karcinóm pľúc nebolí, pretože pľúca nemajú nervové zásobenie citlivosťou,“ vysvetľuje MUDr. Kasan. Dôležitá je preto prevencia. „Rakovina pľúc začne bolieť až vtedy, keď prerastie do miest, kde už je citlivosť a to už môže byť pokročilejšie štádium,“ upozorňuje na dôležitosť preventívnych prehliadok lekár. 
 
 
Príznaky možnej rakoviny pľúc, ktoré by nemali ľudia podceňovať a navštíviť lekára: 
 
pretrvávajúci kašeľ,
pocit dýchavičnosti, 
zastretý, chrapľavý hlas,
vykašliavanie krvi, 
úbytok na váhe, strata chuti do jedla, 
opakujúce sa zápaly priedušiek, 
bolesť na hrudníku, chrbte či pažiach. 
 
 
pluca
 
Zdroj obrázku: www.zdravie.sk