Začína sa sezóna medvedieho cesnaku

Obrázok ku správe: Začína sa sezóna medvedieho cesnaku
Nepomýľte si ho s konvalinkou, je jedovatá
Medvedí cesnak rastie na vlhkých lúkach, bohatých na humus iba počas dvoch mesiacov v roku, apríl a máj. Zbierajú sa iba zelené lístky – lepšie sú mladšie, menšie kúsky, ktoré ešte nie sú horké. Rastlina rýchlo zakvitne drobnými bielymi kvietkami a jej nadzemná časť vyschne.
Nerozkvitnutý medvedí cesnak má podobné kopijovité listy ako konvalinka. Jednoznačným rozdielom je však vôňa. Po odtrhnutí má medvedí cesnak silne cesnakovú arómu. Konvalinka voňavá je jedovatá, obsahuje „srdcové jedy“, glykozidy, ktoré môžu vyvolať nevoľnosť, vracanie, hnačky a po extrémne veľkom množstve aj poruchy srdcového rytmu. Listy cesnaku medvedieho sa môžu zameniť aj za jedovate listy jesienky obyčajnej.
"V prípade, ak ste skonzumovali  listy cesnaku medvedieho a nastali problémy ako napínanie na vracanie, vracanie, bolesti brucha, hnačky, bolesť hlavy, nevoĺnosť užite 5-10 rozdrvených tabliet aktívne uhlia a ihneď  vyhĺadajte lekára,“ radí vedúca Národného toxikologického informačného centra PharmDr. Silvia Plačková, PhD., MPH.
Medvedí cesnak je bohatým zdrojom vitamínu C, alicínu, selénu, vitamínu B6. Má dezinfekčné účinky na dýchaciu a tráviacu sústavu, znižuje krvný tlak.
Prečisťuje tráviaci systém, obličky, používa sa pri ženských chorobách, znižuje škodlivý vplyv nikotínu na organizmus, čistí zahlienené pľúca a zmierňuje dýchacie ťažkosti.
Medvedí cesnak sa dá v kuchyni využiť na niekoľko spôsobov, najlepšie však čerstvý, sušením stráca účinné látky. Dajú sa z neho pripraviť šťavy, nátierky, polievky aj pesto.