Špičkovou liečbou pomáhame prijať novú obličku

O tom, že transplantácia orgánov zachraňuje ľuďom život niet pochýb. Ako zareaguje telo na nový orgán, však už nemusí byť takpovediac lotériou. V Univerzitnej nemocnici Bratislava pacienti absolvujú  vysokoúčinnú metódu tzv. imunoadsorpciu, ktorá pomáha odstraňovať nežiaduce protilátky z krvi.   Táto metóda okrem toho rozširuje aj možnosti pred transplantáciou, a teda prijatie nového orgánu od širšieho spektra darcov aj s inou krvnou skupinou. Dokáže totiž znížiť hladinu protilátok tak, že nový orgán nezničia.
 
Robo (22) „Som vďačný za každý deň, ktorý mám s touto obličkou“
 
UPicture1

 
 
Robo je mladý muž s úžasnou pokorou a prirodzeným vystupovaním. Problémy s obličkami začal mať v troch rokoch. Transplantáciu absolvoval už tretíkrát.  Do tretice verí, že novú obličku jeho telo príjme. „Som vďačný za každý deň, ktorý mám s touto obličkou. Viem o čom to je, keď obličky nefungujú, nakoľko som už v minulosti absolvoval aj dialýzu,“ povedal. 
Robo žije rovnako, ako rovesníci v jeho veku a obmedzenia nevníma. „Vyžaduje si to istú ostražitosť, ale žijem ako každý iný. Svoj život vnímam ako plnohodnotný a necítim obmedzenia,“ opísal svoje pocity Róbert. 

 
MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MHA „Vieme chrániť transplantovanú obličku pred poškodením“
 
UPicture2
 
V Univerzitnej nemocnici Bratislava sa snažíme Robovi pomôcť, aby tretia transplantácia obličky bola úspešná. Dnes Robo absolvoval tzv. imunoadsorpciu, ktorá mu má pomôcť odstrániť protilátky a teda zabrániť im v snahe nový orgán poškodiť. „Liečba imunoadsorbciou je moderná vysokoúčinná metóda, ktorá umožňuje odstraňovanie nežiaducich protilátok z krvi pacienta. Vďaka imunoadsorpcii vieme tieto protilátky účinne odstraňovať z krvi pacienta po transplantácii obličky, a tak chrániť transplantovaný orgán pred poškodením. Imunoadsorpcia oproti klasickej metóde - plazmaferéze - prináša niekoľko výhod. Je menej invazívna, menej zaťažuje pacienta, nie je potrebné dopĺňanie cirkulujúceho objemu krvnou plazmou ani inými náhradnými roztokmi, nie je spojená s výskytom alergických reakcií, ani s rizikom prenosu niektorých vírusových ochorení,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MHA, primárka Transplantačného oddelenia pre obličky Univerzitnej nemocnice Bratislava. 
  
 
Nožnice sa otvárajú
 
Metóda imunoadsorpcie rozširuje aj možnosti transplantológie. Umožňuje pripraviť na transplantáciu obličky pacientov, ktorí už jednu alebo viac transplantácií absolvovali a v dôsledku zlyhania štepu  sú naspäť v dialyzačnej liečbe.  „Títo pacienti majú často v krvi vysoké hladiny protilátok, ktoré imunitný systém vytvoril pri predchádzajúcej transplantácii. Prítomnosť týchto protilátok môže komplikovať dostupnosť ďalšej transplantácie, prípadne jej úspech,“ vysvetľuje  MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MHA.


Rozdielne krvné skupiny už nemusia byť problémom 
 
Ďalšou možnosťou je transplantácia cez krvné skupiny. Teda taká, keď obličku daruje svojmu blízkemu živý darca, ktorého krvná skupina nie je kompatibilná s krvnou skupinou príjemcu.  „Imunoadsorpcia dokáže odstrániť protilátky z krvi potenciálneho príjemcu obličky a znížiť ich hladinu tak, že novú obličku nezničia,“ hovorí MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MHA.
 
 
UPicture3
 
 Robo sa podelil o svoje dojmy po zákroku.
Úsmev na tvári mu nechýbal a my mu veľmi držíme palce.