Nespáľte sa! Pokožka si to zapamätá
„Ochranný faktor informuje o tom, koľkokrát dlhšie môže byť pokožka vystavená slnečnému žiareniu bez vzniku začervenania, než bez neho. Pri vyberaní takéhoto prípravku sa riadime typom pokožky a zemepisnou šírkou, v ktorej sa nachádzame,“ vysvetľuje prednostka Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UNB v Nemocnici Staré Mestoprof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.
Jednoznačná univerzálna odpoveď na otázku z úvodu zjavne neexistuje, pretože je to individuálne. „Niektorí môžu počas leta faktor postupne znižovať, iní nie. Dôležité je - nespáliť sa!,“ dopĺňa prednostka.
Väčšina Slovákov má 3. fototyp, teda stredný a najviac používame prostriedky na opaľovanie s ochranným faktorom 10 a 15. Podľa odborníčky sa stále stretávame s extrémami – príliš vysoký faktor alebo veľmi nízky na konkrétny fototyp, stupeň opálenia a zemepisnú šírku. „Správne a rozumné opaľovanie podporuje tvorbu D vitamínu, zmenšuje náchylnosť na choroby a pôsobí euforicky na psychiku. Škodlivým následkom nadmerného slnenia sú prejavy od predčasného starnutia pokožky až po vznik zhubných nádorov,“ pripomína profesorka.
Prípravky s ochranným faktorom by sa mali aplikovať minimálne 30 minút pred slnením a natieranie treba opakovať počas celého dňa. „Často sa stretávame s tým, že ľudia síce majú vhodný prípravok na opaľovanie, ale nepoužívajú ho správne, napríklad ním šetria, čo sa v konečnom dôsledku míňa efektu,“ hovorí z praxe. Bežne zabúdame, že chrániť si treba aj uši, krk pod vlasmi či priehlavky na chodidlách.
Aj napriek používaniu uvedených prípravkov lekári radia vyvarovať sa priamemu slneniu medzi 11. a 15. hodinou, obzvlášť chrániť deti, mať prikrývku hlavy a kvalitné slnečné okuliare. Po opaľovaní nezabúdajme na ošetrenie pokožky celého tela.
Pigment nachádzajúci sa v koži je prirodzenou ochranou voči slnečnému žiareniu. Táto ochrana nestačí pri intenzívnom žiarení alebo pri jeho náhlej vysokej dávke a treba používať prípravky s ochranným faktorom.