Nezameňte si čučoriedku s ľuľkovcom
Guľaté, fialovo-čierne sladké plody nedozrievajú v tomto období len na čučoriedkových kríkoch, ale aj na nebezpečnej jedovatej rastline s názvom ľuľkovec zlomocný.
Toxickej rastline sa hovorí ľudovo aj krásavica. Pýši sa výraznými plodmi, ktoré priam lákajú k odtrhnutiu. Stačí si nabrať do hrste zopár sladkých bobúľ a bez rozmyslu nasypať do úst. Krásavica sa razom zmení na toxickú dávku. S prípadmi otravy sa stretávame každé leto. „Otrava jedovatými tropánovými alkaloidmi sa zvyčajne prejaví sčervenaním tváre, suchosťou slizníc, horúčkou, zrýchlenou srdcovou činnosťou, rozšírením zreníc, nepokojom, strachom, podráždenosťou, halucináciami, kŕčmi, poruchami vedomia,“ spresňuje PharmDr. Blažena Cagáňová z Národného toxiologického informačného centra.
Ak ste sa nechali nepríjemne nachytať prírodou, pokúste sa vyvolať vracanie. „Radíme podať 10-20 rozdrvených tabliet aktívneho uhlia, vyhľadať lekára, prípadne konzultovať stav s odborníkmi v našom centre na bratislavskom čísle 54 774 166. Sme k dispozícii nepretržite,“ dodáva.
Ako rozoznať čučoriedku od ľuľkovca zlomocného?
Nie nadarmo dali ľudia ľuľkovcu označenie krásavica. Jej plody sú totiž, na rozdiel od matných čučoriedok, lesklé a žiarivé. A aby sa znásobila ich krása, sú uložené po jednom v hviezdicovom kalichu ako perla v otvorenej mušli. V tomto prípade ozaj platí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ľuľkovec zlomocný parí k najjedovatejším rastlinám v Európe.
Na fotografii je ľuľkovec.