Svetový deň psoriázy: Trendom je biologická liečba

Obrázok ku správe: Svetový deň psoriázy: Trendom je biologická liečba
Kožné bunky psoriatika sa delia až 7-krát rýchlejšie!
Ak má psoriázu jeden z rodičov, pravdepodobnosť, že ju zdedí aj dieťa, je 25%. Ochorenie sa však väčšinou objavuje bez rodinnej predispozície. Príčina stále nie je známa. Odpoveď treba hľadať v našej imunite a spôsobe života.

„Psoriázu môže spúšťať zápal horných dýchacích ciest – streptokoková angína, aj užívanie rôznych liekov na srdce,“ prezrádza prednostka Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UNB z Nemocnice Staré Mesto prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.

Za rýchle delenie buniek kože môže aj stres a zlá životospráva. Psoriáza sa najčastejšie vyskytuje na lakťoch, v krížovej oblasti, na kolenách, vo vlasatej časti, niekedy aj na nechtoch, dlaniach, chodidlách a pod prsníkmi. „Je to chronické autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje približne 100 tisíc ľudí,“ spresňuje prednostka.

Psoriáza vie riadne potrápiť ženy aj mužov. Kvalitu života ovplyvňuje nielen fyzicky, ale aj duševne. Vyhrať nad psoriázou síce zatiaľ nevieme, ale vhodne nastavenou liečbou sa dajú obmedziť jej prejavy. Reálne je aj úplné zmiznutie psoriatických ložísk.

„Pri lokálnych prejavoch ochorenia sa liečba sústreďuje na podávanie kortikosteroidov či vitamínu D. Pri stredne ťažšej sa využíva fotoliečba a v ťažších prípadoch, kedy ochorenie pokrýva viac ako 20% povrchu tela, nastupuje celková liečba zameraná na posilnenie imunitného systému. Najúčinnejšia je momentálne biologická liečba. Zameriava sa na modifikáciu biologickej odpovede organizmu na molekulárnej úrovni,“ vysvetľuje profesorka Šimaljaková.

Na psoriatické ložiská pôsobí liečebne aj ultrafialové žiarenie, slnečné podnebie  s kúpaním v mori, prípadne gravidita.

Pacienti s ťažkou psoriázou by mali absolvovať pravidelné preventívne prehliadky so zameraním na diabetes, vysoký krvný tlak, nadhmotnosť a poruchy metabolizmu tukov.