Tropické noci sú záťažou pre organizmus

Obrázok ku správe: Tropické noci sú záťažou pre organizmus
Ak máte v spálni už niekoľko nocí viac ako 25 °C, určite si účinne neoddýchnete.

„Organizmus má v takýchto podmienkach problém s ochladzovaním. Pre teplotný diskomfort sa opakovane budíme, spánok je plytký a prerušovaný. Narúša sa tzv. spánková architektúra, teda fyziologické zastúpenie jednotlivých spánkových štádií, ktoré sú potrebné pre regeneráciu organizmu. Preto sa ráno budíme unavení a nevyspatí,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Klobučníková zo Spánkového laboratória I. neurologickej kliniky LF UK a UNB Nemocnice Staré Mesto.

Únava nás môže prenasledovať aj cez deň, a to nielen zívaním a pocitom ospalých očí. „Nepriaznivé účinky tzv. spánkovej deprivácie sa môžu prejaviť aj na celkovom stave organizmu zníženou výkonnosťou, únavou, poruchami pozornosti, zabúdaním, nesústredenosťou, ale aj zvýšeným rizikom úrazov či dopravných nehôd,“ dodáva lekárka.

Jednoznačným riešením je ochladenie, ale naň si ešte budeme musieť počkať. Ak si nemôžete pomôcť klimatizáciu alebo aspoň ventilátorom, vyskúšajte pár trikov. „Po večernej sprche vlažnou vodou sa netreba dosucha utrieť, odparujúca sa voda prispeje k ochladeniu. Pomôže aj ľahké nočné oblečenie, posteľná bielizeň z chladivého materiálu, alebo schladenie bielizne a vetranie až nadránom, keď je vonku najchladnejšie,“ odkazuje odborníčka zo spánkového laboratória. Pocity únavy počas dňa môže zmierniť napríklad kratší popoludňajší spánok.

Šance na kvalitnejší nočný oddych môžeme zvýšite už počas horúceho dňa - nevetraním a tienením spálne, pravidelným pitným režimom a ľahším stravovaním.

Ideálna teplota pre zdravý spánok je 16-19 °C.