Svetový týždeň dojčenia v UNB: Kolostrum je pre dieťa nenahraditeľné

Obrázok ku správe: Svetový týždeň dojčenia v UNB: Kolostrum je pre dieťa nenahraditeľné
V podpore dojčenia máme tradíciu. Laktačné sestry majú dlhoročné skúsenosti a veľmi dobré výsledky.
Dojčenie je prirodzené a malo by byť samozrejmosťou. V Univerzitnej nemocnici Bratislava robíme všetko pre to, aby čo najviac matiek prirodzene kojilo svoje deti. Na všetkých troch novorodeneckých pracoviskách pôsobia laktačné sestry s bohatými dlhoročnými skúsenosťami, ktoré majú nenahraditeľné poslanie – motivovať, naučiť a pomôcť pri kojení.

„Dojčenie je takpovediac v hlave, je v psychike budúcej mamičky,“ hovorí primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice akad. L. Dérera MUDr. Jana Čajková. Aj preto pripravujú rodičky na kojenie ešte pred príchodom dieťaťa na svet počas predpôrodných stretnutí.

Pozitívom je, že väčšina žien chce deti kŕmiť materinským mliekom a nie náhradami. „Mamičky preferujú dojčenie,“ hovorí z praxe primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Ružinov MUDr. Eva Bieliková.

Základy praktického kojenia sa v optimálnych prípadoch začínajú už na pôrodnej sále, krátko po prirodzenom narodení. Dieťa leží na matkinej hrudi a tá si ho za pomoci sestry prikladá k prsníku. „Slabé mlieko, ako ešte stále mnoho mamičiek vníma kolostrum, je nenahraditeľné svojím zložením pre vysoký obsah bielkovín. Potreba pripraviť dieťa na výživu mliekom je práve v príjme materského kolostra –mleziva,“ spresňuje primárka Čajková.

Ak dieťa nejaví krátko po pôrode záujem o kolostrum, nič nie je stratené. „Treba im ponechať kontakt s matkou, aby sa po pôrode upokojili a oddýchli si. Zabezpečíme im čuchové a zrakové podnety. Po pol hodine sa znovu pokúsime dieťa priložiť na matkin prsník, alebo mu potrieme pery matkiným kolostrom,“ prezrádza vedúca sestra z Novorodeneckého oddelenia Nemocnice akad. L. Dérera Mgr. Beáta Gálisová. Podobnú taktiku používajú aj pri detičkách, ktoré prišli na svet sekciou.
Sestry sa mamičkám venujú počas celej hospitalizácie, aby eliminovali nutnosť dokrmovania novorodencov. „Dokrm síce upokojí a zasýti, ale odpútava od sacieho reflexu,“ spresňuje primárka Čajková.

Priemerná Slovenka kojí svoju ratolesť najviac 12 mesiacov. „Výlučné dojčenie v prvom polroku odporúčajú odborníci aj Svetová zdravotnícka organizácia, u nás je bežné dojčiť do jedného roka,“ uzatvára doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda.

FOTO: Prvé prisatie na pôrodnej sále, Nemocnica akad. L. Dérera