Svetový deň zraku: V operáciách očí napredujeme skokom

Obrázok ku správe: Svetový deň zraku: V operáciách očí napredujeme skokom
Pravidelný pohyb a vyváženú stravu ocenia aj naše oči.
Na dvere našich odborných ambulancií klopú najmä ľudia, ktorých trápi šedý, či zelený zákal, vekom podmienená degenerácia makuly a syndróm suchého oka. Možnosti, ako im pomôcť, sú z roka na rok väčšie. 
 
Oftalmológia totiž patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim medicínskym disciplínam. „Chirurgia oka je veľmi exaktná a jemná. Skalpely sa nahrádzajú lasermi, ktoré sú vedené počítačom. Tieto akési roboty – lasery dokážu takmer už bez dotknutia chirurgovej ruky operovať oko.  Týmto spôsobom sa začína robiť už aj najčastejšia operácia na ľudskom oku - šedý zákal,“ hovorí prednosta Očnej kliniky SZU a UNB prof. MUDr. Andrej Černák, DrSc., z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda.
 
Očné operácie v súčasnosti kraľujú  jednodňovej chirurgii. V tomto režime operujeme denne zrak v priemere 50 pacientom. V minulosti museli zostať v nemocnici tri a viac dní, teraz idú domov hneď po zákroku a na druhý deň na kontrolu.
 
Jednoznačná rada, ako predísť ochoreniam oka, neexistuje. Za mnohé môže vek, ale aj životný štýl. Preventívne účinky konzumácie mrkvy na zrak, o ktorých často počúvame,  sú skôr mýtom, než skutočným receptom. „Neexistuje nijaká špeciálna rada, ktorá by viedla k zlepšeniu zraku. Ak má človek zdravú, vyváženú stravu, nie je potrebné užívať doplnkové vitamíny a minerály. Oči, tak ako ostatné orgány tela, sú vyživované krvou, ktorú privádzajú cievy. Ochrana ciev, teda prevencia kardiovaskulárnych ochorení,  je najlepšou prevenciou pred mnohými ochoreniami ,“ spresňuje uznávaný profesor.
 
Aj pri očiach teda platí rada – dostatok pohybu a racionálna, pestrá strava.
 
UNB má dlhoročné skúsenosti v oftalmológii. Pacientom poskytuje zdravotnú starostlivosť na dvoch klinikách – nájdete ich v Ružinovena Antolskej ulici