Neurologická klinika SZU a UNB
K najčastejším ochoreniam, ktorých diagnostika a liečba si vyžaduje hospitalizáciu, patria cerebrovaskulárne ochorenia (poškodenia mozgu dôsledkom porúch funkcie cievneho systému) – cievne mozgové príhody (ľudovo „porážky“), neuromuskulárne ochorenia, vertebrogénne ochorenia (ochorenia chrbtice a miechových koreňov), Sclerosis multiplex, epilepsie a pacienti s neurodegeneratívnymi ochoreniami. Početnou liečenou skupinou sú aj pacienti s poruchami svalového napätia (dystonické syndrómy), u ktorých sa účinne aplikuje liečba botulotoxínom. Klinika sa intenzívne venuje diagnostike, liečbe a dispenzarizácii pacientov s ochorením nervovej sústavy spôsobeným poruchou metabolizmu medi - hepatolentikulárnou degeneráciou (Morbus Wilson) z celého územia SR. Neurologická klinika poskytuje konziliárnu službu pre iné pracoviská v SR tiež pri iných neurodegeneratívnych ochoreniach centrálneho a periférneho nervového systému a závratoch.
Klinika intenzívne spolupracuje so zahraničnými pracoviskami a jej pracovníci sa pravidelne zúčastňujú na medzinárodných neurologických kongresoch rôzneho zamerania, vrátane neuromuskulárnych ochorení. Súčasťou kliniky je aj Centrum pre neuromuskulárne ochorenia, Centrum pre liečbu Sclerosis multiplex a Jednotka intenzívnej starostlivosti. Tá poskytuje diagnostickú a liečebnú starostlivosť najmä chorým s akútnymi cievnymi mozgovými príhodami a chorým s akútnymi neurologickými ochoreniami (polyradikuloneuritídy, myasténie gravis a polymyozitídy). Na JIS sú hospitalizovaní aj pacienti s kumuláciou epileptických záchvatov i pacienti s poruchami vedomia z rôznych príčin.
V rámci Neurologickej kliniky sú k dispozícii vyšetrovacie metódy na Oddelení klinickej neurofyziológie:
• elektromyografické vyšetrenie – ihlová EMG, stimulačná EMG, SFEMG (a všetky špecializované metodiky používané pri vyšetrení myasténia gravis a jej príbuzných ochorení), meranie rýchlosti motorickými a senzitívnymi vláknami, atď.
• EEG a varianty jeho vyšetrenia
• evokované potenciály – VEP (zrakové evokované potenciály), SSEP (somatosenzorické evokované potenciály), BAEP (kmeňové evokované potenciály)
• elektronystagmografia
Tieto vyšetrenia sa vykonávajú i v rámci diagnostiky pre iné neurologické pracoviská, ako aj pracoviská iných odborov.
V rámci kliniky sa vykonáva ultrazvukové vyšetrovanie mozgovej cirkulácie – najmä Duplexné Dopplerovské vyšetrenie magistrálnych mozgových ciev.
História kliniky
Neurologická klinika SZU je priamym pokračovateľom najstaršieho neurologického oddelenia na Slovensku, keď v rorku 1955 bol doc. MUDr. Karol Trávnik (dovtedy viedol neurologické oddelenie OÚNZ v Martine) menovaný vedúcim katedry neurológie vtedajšieho Ústavu pre doškoľovanie lekárov v Trenčíne. Katedra neurológie vznikla na báze martinského neurologického oddelenia, ktoré vzniklo z neuropsychiatrického oddelenia v roku 1945 ako prvé samostatné neurologické oddelenie na Slovensku. Po ustanovení Slovenského ústavu pre doškoľovanie lekárov v roku 1956 sa klinika sťahuje o rok neskôr do Trenčína a v roku 1968 do priestorov terajšej Dérerovej nemocnice (časť Krásna Hôrka), v roku 1987 sa klinika presunula do nemocnice Ružinov.
Doc. Trávnik viedol kliniku 25 rokov, po ňom sa vedúcim katedry stáva v roku 1981 doc. MUDr. Daniel Orolin, CSc., v roku 1994 sa stal vedúcim katedry a prednostom kliniky prof. MUDr. Ľubomír Lisý, DrSc. a od decembra 2010 nastúpil do funkcie Prof. MUDr. Ján Benetin, PhD.
Na Neurologickej klinike SZU je realizovaná pregraduálna a postgraduálnej výuky v neurológii. Zabezpečuje ju prostredníctvom školiacich miest, prednášok, tematických kurzov a hlavne vykonávaním skúšok v špecializácii neurológie (pôvodne atestácie z neurológie I. a II. stupňa).
Pracovníci kliniky zastávali a zastávajú významné posty vo výboroch neurologických spoločností (Československá neurologická spoločnosť, Slovenská neurologická spoločnosť, EFNS, Slovenská liga proti epilepsii, Slovenská spoločnosť pre klinickú neurofyziológiu).
Nemocnica Ružinov
Ružinovská 6
Bratislava
826 06
Budova nemocnice, 11. poschodie
02/48 234 103 (odborná inštruktorka SZU)
02/48 234 608 (primár)
02/48 234 211 (vedúca sestra)
02/48 234 603 (Centrum pre neuromuskulárne ochorenia)
Oddelenie A (muži) stanovište sestier:02/48 234 711
JIS: 02/48 234 346
Oddelenie B (ženy) stanovište sestier: 02/48-234-911